Blog

17 czerwca 2021

Dlaczego podbitka dachowa jest ważnym elementem dachu?

Podbitka dachowa zwana jest także podsufitką – jest to element wykańczający konstrukcję dachu od spodu w części, która wystaje poza obrys budynku. Ma ona istotne znaczenie dla funkcjonowania całego budynku, chroni go bowiem przed dostępem zwierząt, w tym ptaków, nietoperzy oraz drobnych gryzoni, ale także gniazd owadów, które swoim żerowaniem mogą przyczyniać się do osłabienia wytrzymałości krokwi, czy płatwi.

Pełni ona także funkcje dekoracyjne – jest to aspekt drugorzędny, warto jednak zadbać o niego podczas wykańczania elewacji, dostosowując jej kolor na przykład do odcieni parapetów zewnętrznych. Podbitki dachowe oferowane są w wielu kolorach, są wykonane także z różnego typu materiałów, takich jak blacha stalowa, PCV (polichlorek winylu) czy drewno, dlatego z łatwością można dopasować je do wyglądu budynku, jak i budżetu, jakim dysponujemy. Dachowa podsufitka jest także dobrym miejscem do zainstalowania oświetlenia zewnętrznego, które przydaje się zwłaszcza podczas otwierania drzwi od domu, czy bramy garażowej po zmroku. Jak widać, jest to element nie tylko funkcjonalny, ale także designerski, w który warto zainwestować.

Podbitka dachowa pozwala uchronić elementy konstrukcyjne przed szkodliwym działaniem wilgoci

Dobra podbitka dachowa odgrywa niebagatelną rolę w kontekście ochrony konstrukcji dachu, zwłaszcza krokwi oraz płatew przed działaniem wilgoci. Wspomniane elementy stworzone są z drewna, które nawet odpowiednio zaimpregnowane z czasem pochłaniają wilgoć, co wpływa na pogorszenie ich parametrów wytrzymałościowych, co ma niebagatelny wpływa na stabilność całej konstrukcji. Zastosowanie podbitki dachowej tworzy zamkniętą przestrzeń, która nie dopuszcza wilgoci, ale ogranicza także uciekanie energii cieplnej oraz nie dopuszcza do przedostawania się powietrzna do styku konstrukcji dachu ze ścianami, co wpływa także na minimalizowanie ryzyka powstawania pleśni w tym miejscu, jak również wewnątrz budynku.

O funkcjonalności dachu decyduje także wytrzymała warstwa hydroizolacyjna dachu

Bez wątpienia dachowa podbitka jest istotnym elementem całej konstrukcji, warto jednocześnie zadbać o to, aby była ona w pełni odporna na szereg warunków atmosferycznych, głównie na wilgoć, która w sposób bezpośredni przyczynia się do pogorszenia stanu technicznego nie tylko dachu, ale także całego budynku.

Nowoczesna warstwa hydroizolacyjna, którą można stworzyć dzięki systemom elastycznych membran żywicznych od Alchimica zapewniają ochronę dachów przed szkodliwym działaniem wody opadowej na bardzo długi czas. Hyperdesmo aplikowany jest w taki sposób, że tworzy jednolitą warstwę pozbawioną spoin, dlatego woda nie ma możliwości przeniknąć w głębsze partie konstrukcji. Istotną cechą takich tworzyw jest to, że po związaniu są one elastyczne i dobrze współpracują ze znajdującym się po nich materiałem, co gwarantuje trwałość i skuteczną ochronę nawet na okres 25 lat.

Zobacz także inne wpisy blogowe:

Poradnik