Blog

9 lutego 2021

Co to jest membrana PVC?

Membrany dachowe cieszą się ogromnym uznaniem wśród konsumentów, co znajduje odzwierciedlenie w prowadzonych pracach renowacyjnych. Jednym z wielu rodzajów tego materiału jest membrana PVC. Pod wspomnianym skrótem kryje się znany nam polichlorek winylu, czyli tworzywo powstające na drodze syntezy chemicznej, który wyróżnia się szerokim zastosowaniem w przemyśle. Wykorzystując tego typu materiał, tworzymy na dachu szczelną powłokę, zabezpieczającą go przed przedostawaniem się wilgoci.

Właściwości materiału

Membrana PVC jest dosyć cienka, co w przypadku zabezpieczania pokrycia dachowego nie jest wadą, a zaletą. W bardzo łatwy sposób nanosi się ją na podłoże, co stanowi znacznie ułatwienie prowadzonych prac. Ponadto z chemicznej budowy polichlorku winylu wynikają finalne cechy membrany. Zazwyczaj ma ona jasny kolor, co pozwala na odbijanie promieni słonecznych. Ponadto materiał jest odporny na działanie promieniowania ultrafioletowego, a także na działanie wody opadowej. Warto zwrócić również uwagę na dużą elastyczność tworzywa, dzięki czemu wyróżnia się odpornością na powstawanie pęknięć. Często wystarczy tylko jedna warstwa materiału położonego z dużą starannością, aby dach stał się wytrzymały na działanie szeregu czynników atmosferycznych.

Jak zabezpieczyć dach membraną PVC?

Membrana wykonana z PVC to idealne rozwiązanie w przypadku płaskich dachów pokrytych papą. Nakłada się ją metodą zgrzewania – arkusze materiału łączy się w taki sposób, aby powstała zakładka o szerokości około 10 centymetrów. W kolejnych krokach całość zgrzewa się w miejscu spoin, dociskając je jednocześnie rolką. Co istotne, całość musi być nakładana w taki sposób, aby nie powstawały wybrzuszenia, ponadto arkusze powinny być dobrze połączone, aby do wewnątrz nie dostawała się wilgoć. Montaż tego typu materiału nie należy do łatwych, dlatego najlepiej zlecić wykonanie takiej usługi firmom specjalizującym się w pracy z membranami PVC.

Jeśli poszukujesz sprawdzonych pomysłów, z czego najlepiej wykonać poszycie dachowe, sprawdź membrany płynne. Ten produktu stanowi obecnie jeden z typowych rozwiązań, na zabezpieczenie dachów.

Poznaj także inne wpisy:

Poradnik