Posadzki sportowe poliuretanowe z granulatem gumowym (EPDM lub SBR) – szerokie zastosowanie w wewnątrz i na zewnątrz
Posadzki żywiczne poliuretanowe z zawartością granulatu EPDM i/lub SBR to coraz częściej wykorzystywana technologia pokrycia nawierzchni zewnętrznych zwłaszcza boisk, bieżni, ciągów komunikacyjnych pieszych, ścieżek rowerowych, placów zabaw itp. Dotychczas znane były z realizacji w wewnątrz budynku jak: hale sportowe, sale gimnastyczne w szkołach, siłownie, kluby fitness itp. Posadzka poliuretanowa sportowa ma tak szeroki zakres funkcjonalności z uwagi na swoje techniczne walory. Przede wszystkim tworzy jednolitą, bezspoinową powierzchnię – elastyczną i sprężystą w całości bądź punktowo elastyczną, która posiada właściwości sportowe. Jakie to są? Dzięki zastosowaniu materiałów poliuretanowych o wysokiej jakości nawierzchnie cechuje znakomite tłumienie energii udarowej – ochrona stawów, optymalny współczynnik tarcia oraz doskonała wytrzymałość i żywotność. Neutralizują skutki ewentualnych upadków, zmniejszają ryzyko poważnych kontuzji i tym samym zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort dla sportowych działań. Ponad to sportowa nawierzchnia poliuretanowa to odporność na ścieranie i pojawianie się mikroorganizmów. Może występować w wersji wodoszczelnej bądź drenażowej przepuszającej wodę – w zależności od naszych ustaleń i potrzeb.
Jakie wybrać posadzki żywiczne dla sportowych obiektów, placów zabaw, ścieżek rowerowych itp.?
Poliuretany wytwarza się w reakcji alkoholu wielowodorowego z izocyjanianem lub polimerem izocyjanianem w obecności odpowiednich katalizatorów i innych dodatków. Tak brzmi fachowa definicja tego syntetycznego, ale w pełni ekologicznego produktu, którego cały proces wytwarzania jak i dalsze użytkowanie jest w 100% zgodne i bez wpływu na środowisko naturalne. W zależności od jakości zastosowanych izocjonaliów efekt związany z elastycznością posadzki będzie różny. Polecamy posadzki żywiczne elastyczne, które zapewnią wszelkie właściwości, o których mowa powyżej. Poza wspomnianymi korzyściami dla samego komfortu uprawiania sportu, a są to najczęściej: gry i zabawy zespołowe, biegi, jazda na rowerze, lekkoatletyka itp., posadzki posiadają ogólne walory użytkowe.
Warto również w tym momencie nadmienić w temacie ich kolorystyki, dla potrzeb boisk jest to bowiem znaczące. I tak powłoka poliuretanowa sportowa może przybrać różną kolorystykę z całej palety barw RAL, które mogą być dowolnie zestawiane. Jest również łatwa w późniejszym utrzymaniu i relatywnie nieznaczne są koszty finansowe i nakłady pracy, które należy powziąć w celu jej renowacji.
Dla placów zabaw praktycznym zastosowaniem cieszy się poliuretan z granulatem gumowym typu SBR i EPDM, który zapewnia bezpieczeństwo i komfort użytkowania dla najmłodszych.
Zalety poliuretanowych posadzek sportowych oraz sposób położenia
Posadzki sportowe poliuretanowe, aby zachować wszystkie swoje właściwości, powinny być nałożone przez ekipę profesjonalistów, dysponujących odpowiednim sprzętem. Przy nakładaniu nawierzchni istotne są nie tylko umiejętności i doświadczenie, ale również odpowiednie warunki pogodowe – zwłaszcza przy posadzce sportowej na zewnątrz. Nawierzchnia poliuretanowa może być wykonana zarówno w formie natryskowej, jak i za pomocą wykładarki, przez wspomnianą ekipę.