Blog

6 grudnia 2020

Jakie belki na dach płaski?

Płaski dach w rzeczywistości nie jest zupełnie płaski. Konieczne jest zapewnienie na jego powierzchni spadku o wartości nie mniejszej niż 3 procent. Jest to konieczne z uwagi na fakt, że zalegająca wilgoć w postaci opadów deszczu, czy topniejącego śniegu musi mieć zapewnioną drogę do systemów odprowadzania wilgoci. Zasadniczo płaskie połacie dzielimy na:

• Dachy niewentylowane – w ich przypadku górna warstwa nazywana jest stropodachem, ze względu na stosowanie płyt żelbetowych, które tworzą jednocześnie zwieńczenie pomieszczeń, jak i górnej części budynku. Jest to także warstwa nośna, na której układane jest pokrycie, na przykład wykonane z papy.

• Dachy wentylowane, które mają nieco większy kąt nachylenia od dachów wspomnianych powyżej i pod względem konstrukcji nieco przypominają mocno spłaszczony dach skośny. W tym przypadku warstwą nośną dachu jest strop, na którą nakłada się zazwyczaj drewniane belki, na które przymocowuje się płyty OSB lub sklejki tworzące sztywne poszycie. W ten sposób uzyskuje się niewielką przestrzeń między obiema warstwami, przez które swobodnie przepływa powietrze. Nadmiar wilgoci odprowadzany jest za pomocą specjalnych otworów wentylacyjnych, osadzonych w ściankach kolankowych.

W płaskich dachach o konstrukcji wentylowanej stosuje się różnego rodzaju belki, różniące się rodzajem materiałów zastosowanych do ich wyprodukowania, o czym szerzej piszemy poniżej.

Rodzaje belek stosowanych na płaskich dachach

Belki wykorzystywane na płaskich dachach muszą zapewniać odpowiedni spadek, gwarantując przy tym wytrzymałość całej konstrukcji, ale także odpowiednią podstawę dla dalszych warstw pokrycia. Wśród najczęściej wykorzystywanych belek wymienia się głównie:

  • Drewniane, które należą do najczęściej wybieranych ze względu na niską cenę, łatwy sposób montażu, jak i wysoką wytrzymałość na działanie czynników atmosferycznych.
  • Stalowe, wykorzystywane w bardziej skomplikowanych projektach i na dachach o dużej powierzchni. Ich główna cecha to odporność na korozję.
  • Żelbetowe, stosowane jako element konstrukcyjny w dachach o znacznie większej powierzchni, one również odporne są na korozję.
  • Prefabrykowane, tworzone „na wymiar”. Powstają one między innymi ze stali w fabrykach, gdzie jako gotowe produkty, przeznaczone do montażu dostarczane są na plac budowy.

Warto zaznaczyć, że dokładny rodzaj belki zależy od wielu czynników, takich jak obciążenie dachu, rozpiętość, lokalne warunki klimatyczne, przepisy budowlane i budżetu, jakim dysponujemy. W przypadku projektowania i budowy dachu płaskiego zawsze warto skonsultować się z architektem i dekarzami, którzy podpowiedzą, jaki typ konstrukcji, a także zastosowanych belek będzie najlepszy.

Jak przeprowadza się montaż belek na płaskim dachu?

W przypadku dachów płaskich, które mają być wentylowane stosuje się drewniane belki, mocowane do stropu oraz muru obwodowego, na przykład za pomocą kotew, tworząc w ten sposób konstrukcję nośną. Następnie mocuje się do nich belki zapewniające spadek oraz poziome elementy stanowiące dobre podparcie dla kolejnych warstw krycia. Na takiej konstrukcji można położyć płyty OSB, a następnie warstwę wstępnego krycia i właściwe pokrycie.

Przeczytaj również inne artykuły:

Poradnik