Blog

10 kwietnia 2021

Renowacja dachu z papy

Jako odnowić dach z papy? Kiedy jest właściwy moment na podjęcie renowacji papy na dachu?

Dach z papy to wciąż powszechnie używane pokrycie dachowe. Głównie z uwagi na niski koszt. Dotyczy on głównie dachów płaskich i o wielkiej powierzchni. Okres szczególny dla papy to lata 60 i 70. W tym czasie papa dominowała w polskim budownictwie, zwłaszcza na płaskich dachach domów typu „kostka”.

Papa jest materiałem wytrzymałym, aczkolwiek wymagającym regularnych przeglądów i napraw. Renowację dachu z papy należy podjąć jeśli pojawiają się:

– pęcherze;

– pierwsze przecieki dachu;

– rośliny na dachu;

– pęknięcia papy;

– czy też zjawisko kruszenia się papy.

Proponujemy metodę renowacji papy, gdzie nie zrywa się starej powłoki. Jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie, bowiem nie wymaga utylizacji starej warstwy (co jest niezmiernie kłopotliwe), zaoszczędza czas, zmniejsza koszty renowacji. W tej metodzie renowacji stare pokrycie będzie świetnym podłożem pod nowy materiał.

Grafika ilustruje przekrój pionowy warstw systemu płynnych membran poliuretanowych Hyperdesmo

Alchimica Polska Sp. z o.o.

Jaki środek do renowacji papy wybrać i od czego zacząć cały proces?

W pierwszej kolejności należy wyrównać starą powierzchnię dachu. W tym celu usuwamy wszelkie pęcherze, uszczelniamy wszelkie pęknięcia papy, odpylamy dach, czyścimy. Pomocne nam w tym będą preparaty bitumiczne, naprawcze, nazywane renowatorami do papy. Są to najczęściej produkty na bazie mas bitumicznych – jak sama papa, aczkolwiek warto również rozważyć renowatory na bazie mas z żywicy poliuretanowej. Bardziej nowoczesne i wydajne rozwiązanie.  Dla przykładu masy poliuretanowe uszczelniająco-klejące są masami jednoskładnikowymi o doskonałych właściwościach tiksotropowych i elastyczności. Doskonale przenikają szczelinę dylatacyjną, pęknięcia i uszczerbki papy oraz przylegają do powierzchni.

W przypadku odparzeń i odklejania się papy od podłoża, co najczęściej występuje w miejscach połączeń papy, można zastosować specjalne uszczelniacze do dachów. Środkiem tego typu również szybko i skutecznie dokonamy wstępnych napraw, niwelując mniejsze nieszczelności.

Ostatecznie po procesie wyrównania nie może być żadnych luźnych elementów starej powłoki. 

Następnym krokiem w renowacji dachu z papy termozgrzewalnej lub zwykłej jest zagruntowanie jej powierzchni. Jest to ważny etap, bowiem zapewnia większą przyczepność nowego materiału.

Czym impregnować, gruntować powłokę z papy?

Polecamy dwuskładnikowe, bezrozpuszczalnikowe podkłady gruntujące dedykowane do systemów płynnych membran opartych na żywicach poliuretanowych. Najlepiej jeśli wybieramy całą linie produktową tego samego producenta. Jest to produkt szybkowiążący się, głębokopenetrujący i nietoksyczny, do sprawnej i nieskomplikowanej aplikacji pędzlem lub wałkiem. Zadaniem produktu jest zwiększenie wiązania się kolejnych, warstwowo nakładanych produktów.

Zbrojenie tworzonej hydroizolacji na łączeniach konstrukcyjnych

W celu profesjonalnego przeprowadzenia procesu renowacji dachu ze starej papy warto użyć w kolejnym kroku produktu z geowłókniny do zwiększenia efektu hydroizolacyjnego. Stosowany pomiędzy produktem i warstwą gruntująca a właściwą ostateczną warstwą płynnej membrany.

Doskonałym produktem w tym zakresie jest również membrana poliuretanowa zbrojona włóknem szklanym, która idealnie uszczelnia łączenia i detale konstrukcyjne dachu.

Ostatni krok w renowacji dachu z papy – właściwa warstwa płynnej membrany

Rozwiązanie, które rekomendujemy w zakresie renowacji dachu z papy, z papy termozgrzewalnej to użycie omawianych, specjalnych preparatów – płynnych membran. Oparte są na czystych elastomerowych hydrofobowych żywicach poliuretanowych, które wpływają na doskonałe mechaniczne, chemiczne, termiczne właściwości masy.

Preparat ostatecznie nakładamy w prosty sposób – wałkiem lub natryskiem. Powstała powłoka jest elastyczna, bezspoinowa, szczelna, wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Powłoka silnie przylega do starych powłok bitumicznych. Przy tym pozostaje estetyczna i odnawia wizualnie stary dach. To doskonała renowacja dachu i jednocześnie jego hydroizolacja, uszczelnienie. Dodatkowo płynne membrany żywiczne na dach są ekologiczne i nieszkodliwe dla zdrowia ludzi oraz otoczenia. Na koniec renowacji, opcjonalnie można zastosować powłokę refleksyjną.

Przeczytaj również inne porady:

Poradnik