Blog

2 grudnia 2020

Rozstaw płatwi stalowych

Płatwie stalowe są jednym z wielu elementów konstrukcyjnych dachów budynków wielkopowierzchniowych. Projektowanie przekrycia takich obiektów stwarza projektantom nie lada wyzwanie, bo nierzadko rozpiętość między ścianami zewnętrznymi sięga kilkudziesięciu metrów i nie ma możliwości ustawienia wspornych słupów, jak ma to miejsce w przypadku części hal magazynowych. Dotyczy to głównie hal sportowo-widowiskowych, gdzie ich powierzchnia osiąga znaczne rozmiary i nie ma możliwości ustawienia dodatkowych słupów, na przykład w centralnej części, które będą podtrzymywać dach.

Rozkład płatwi stalowych uzależniony jest między innymi od:

  • Wagi pokrycia dachowego – im jest ono cięższe (np. z dachówki ceramicznej), tym rozstaw powinien być mniejszy. Z kolei lżejsze pokrycia, wykonane z blachy trapezowej mogą mieć ten rozstaw większy.
  • Warunków klimatycznych – jeżeli dach narażony będzie na silny wiatr i duże opady śniegu, rozstaw płatwi musi być mniejszy, aby wzmocnić całość konstrukcji.
  • Wielkości i kształtu dachu – im większa powierzchnia dachu, tym więcej płatwi powinno być zastosowane, co zwiększy stabilność dachu.

Obecnie analizy komputerowe, wykorzystujące trójwymiarowe wizualizacje pozwalają na dopasowanie wszystkich elementów konstrukcji, w tym liczby i rodzajów płatwi do każdego dachu w zależności od przeznaczenia budynku.

W jakich odległościach montuje się płatwie stalowe?

W konstrukcjach obiektów wielkopowierzchniowych wykorzystuje się między innymi tak zwane płaskie ustroje nośne. W takim przypadku wspomniane elementy rozstawia się w odległościach od 6 do 24 metrów, przy czym wraz ze zwiększającym się ich rozstawem, zwiększeniu ulega także ciężar płatwi.

Specjaliści wskazują, że rozkład płatwi stalowych powinien wtedy wynosić od 2 do 4 metrów. Tworzone są one z bardzo wytrzymałych materiałów w procesie walcowania profili metodą na zimno lub na gorąco, mają także postać kratownic. Stosuje się także elementy wzmacniające, takie jak stężenia pomiędzy słupami.

Do budowy większości hal wykorzystuje się układy wielonawowe, gdzie rozpiętość poszczególnych elementów może sięgać od 12 do nawet 30 metrów. Wtedy konieczne jest zamontowanie dachowych płatwi, zwłaszcza kratowych, które zwiększą wytrzymałość konstrukcji.

Należy wziąć pod uwagę również ciężar płatwi

Rozkład płatwi stalowych zależy również od tego, w jaki sposób zostały one wykonane. Aby budynek był funkcjonalny, ale także bezpieczny w użytkowaniu, konieczne jest zapewnienie wytrzymałości konstrukcji, na co wpływ ma nie tylko układ, ale także ciężar poszczególnych elementów, w tym płatwi. Elementy kratowe i gięte na zimno są niemal 2 razy lżejsze od tych walcowanych na gorąco, co także ma wpływ na ich rozstaw, dlatego to one głównie są stosowane.

Analizy optymalizacyjne pokazują, że ich rozkład powinien kształtować się następująco:

  • rozpiętości sięgające 6-7,5 metra wymagają zastosowania płatew giętych na zimno, które będą rozmieszane co 3 metry
  • przy rozpiętości w zakresie 7,5-9 metrów konieczne jest rozmieszczenie co 1,5 metra dachowych płatwy giętych metodą na zimno
  • większe wartości rozpiętości od 9 do 12 metrów wymagają zastosowania kratowych płatew rozkładanych w odległościach co 3 lub 4,5 metra.

Zobacz również inne wpisy:

Poradnik