Blog

18 czerwca 2021

Najważniejsze akcesoria dachowe

Czym są akcesoria dachowe?

Akcesoria dachowe są wyrobami służącymi do kompleksowego zadbania o konstrukcję dachu pod względem ochrony przed wilgocią, mrozem, czynnikami mechanicznymi, a nawet przed zwierzętami. Do akcesoriów dachowych zaliczamy mechanizmy mocujące, pozwalające na zamontowanie pokrycia do elementów konstrukcyjnych (głównie krokwi), akcesoria uszczelniające, które służą do ochrony miejsc styku różnych detali dachu, czy działających doraźnie w zakresie naprawy pokrycia, na przykład w przypadku stwierdzenia nieszczelności dachu z papy. Oprócz nich do akcesoriów dachowych zaliczamy również elementy ochronne, akcesoria wentylacyjne, ale także artykuły wpływające na estetykę dachu, jak i całego budynku. Szczegółowy przegląd najważniejszych akcesoriów dachowych zawarliśmy w poniższym artykule, dlatego zachęcamy do lektury.

Przegląd najważniejszych akcesoriów dachowych

Wśród najważniejszych akcesoriów dachowych istotne miejsce zajmują zwłaszcza elementy mocujące, gdyż to one wpływają na to, że pokrycie dobrze trzyma się konstrukcji dachu i odporne jest na działanie czynników atmosferycznych, zwłaszcza silnych podmuchów wiatru, które działają z wielu różnych kierunków. Dotyczy to szczególnie lekkich typów pokrycia, które podczas silnego wiatru mogłyby zostać zerwane. Mowa tutaj między innymi o wkrętach i śrubach samowkręcających, które pozwalają na zamocowanie dachówki, czy blachodachówki do łat dachowych, ale także o kalotkach, umożliwiających łączenie płyt warstwowych.

Pierwsza grupa akcesoriów różni się pod względem rozmiaru, profilu, czy przewiercalności, łączy je jednak to, że wykonane są w większości przypadków ze stali nierdzewnej oraz z elementów z EPDM, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe, a przy tym odporne na korozję, wywoływaną przez ekspozycję na opady oraz powietrze.

Bardzo ważnymi akcesoriami dachowymi są elementy wentylacyjne, w tym kominki, które mają ogromne znaczenie dla przepływu powietrza w budynku, które odbywa się głównie na zasadzie ciągu grawitacyjnego. W tym miejscu istotne jest zastosowanie odpowiedniego systemu uszczelniania tego detalu dachu z wykorzystaniem innego akcesorium, na przykład taśm izolacyjnych.

Do akcesoriów dachowych zaliczamy także płotki przeciwśniegowe oraz śniegołapy, które mocowane są na powierzchni pokrycia. Mają one za zadanie ochronić przed zsuwaniem się dużych połaci śniegu z dachu.

Izolacje w postaci membran to jedne z najważniejszych akcesoriów dachowych

Szczególne miejsce w grupie akcesoriów dachowych zajmują systemy izolacyjne. Pozwalają one między innymi na doraźną naprawę pękniętych pokryć dachowych z papy – mają postać taśm, czy różnego rodzaju lepików aplikowanych na miejsce nieszczelności. Do tej możemy zaliczyć także membrany dachowe mające postać preparatów żywicznych, których aplikację oferuje firma Alchimica. Pomagają one kompleksowo zadbać o stan pokrycia na dachach płaskich, ponieważ tworzą jednolitą, elastyczną warstwę, która skutecznie chroni konstrukcję przed działaniem wody opadowej, dzięki czemu zyskuje on trwałość na długi czas.

Przeczytaj także inne wpisy poradnikowe:

Poradnik