Blog

4 stycznia 2021

Jaka żywica do mebli?

Zobacz, jaka żywica do mebli sprawdzi się najlepiej?

Żywica do mebli jest jednym z najczęściej wybieranych obecnie rodzajów syntetycznych żywic. Wyróżnia się ona łatwym sposobem tworzenia oryginalnych obiektów i ich obróbki. Warto dodać, że jest ona również wytrzymała na uderzenia, częste ścieranie, a nawet mycie z użyciem silnych detergentów. Żywica do mebli nadaje obiektom wyjątkowej trwałości i odporności na działanie wilgoci, dzięki czemu będą one długowiecznym elementem wnętrz. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, jaka żywica do mebli jest najlepsza i jak z nią pracować?

Propozycje obiektów, które można stworzyć dzięki żywicy do mebli

Do tworzenia mebli najczęściej wykorzystuje się żywicę epoksydową, która ma wszechstronne zastosowanie – sprawdza się ona nie tylko do tworzenia mebli, ale możemy wykorzystać ją również na przykład do wytwarzania dekoracji wnętrz. Najczęściej żywicę do mebli stosuje się do tworzenia stołów, zarówno dużych, wykorzystywanych w kuchni, czy jadalni, jak i małych stolików kawowych. Żywica do mebli sprawdza się także do tworzenia konsol czy półek do regału, który jest odpowiednio wyeksponowany, na przykład w przypadku rozdzielania stref w pomieszczeniu.

Po podjęciu decyzji, jaką żywicę do mebli wybrać, warto jest uruchomić wyobraźnię i stworzyć coś wyjątkowego

Żywica do mebli stwarza nam szerokie pole możliwości. Ogranicza nas tylko wyobraźnia – warto zainspirować się tutaj tutorialami i filmikami z tworzenia stołów, blatów czy innych obiektów. Najczęściej z użyciem żywicy do mebli wykonuje się meble z elementami drewnianymi zawierającymi kaniony zalewane żywicą, czy malowane wzory przestrzenne. Barwniki i pigmenty dedykowane żywicy do mebli, pozwalają na stworzenie unikatowych obiektów w wielu różnych odcieniach.

Podpowiadamy, jaką żywicę do mebli wybrać i jak z nią pracować?

Jak wspomnieliśmy powyżej, żywica do mebli jest bardzo łatwa w użyciu. Zazwyczaj występuje ona w postaci dwuskładnikowej – wystarczy wtedy wymieszać żywicę z utwardzaczem według proporcji umieszczonych przez producenta na opakowaniu. Możemy dodać również pigment i całość powoli wymieszać. Gdy barwnik lub pigment równomiernie zabarwi żywicę, można ją wylewać do przygotowanej wcześniej formy. Po zastygnięciu można stół wyrównać szlifierką i zabezpieczyć lakierem.

Sprawdź także:

Poradnik