Blog

3 stycznia 2019

Żywica poliuretanowa do odlewów – doskonały materiał do formowania

Żywica poliuretanowa do odlewów to idealny materiał do odlewania różnego typu elementów, zwłaszcza tych prototypowych, elementów architektonicznych i modeli redukcyjnych w modelarstwie. Żywica poliuretanowa do odlewów pozwala odzwierciedlić, wręcz wiernie odtworzyć określone obiekty z rzeczywistości teraźniejszej czy przeszłej, pozwala wykonać modele w określonej skali zmniejszenia. Żywicę poliuretanową do odlewów możemy łączyć z innymi materiałami oraz barwnikami. Z żywicą poliuretanową możemy odlewać nawet niewielkie elementy prototypowe, wzorcowe jak np.: figurki do gier, statuetki, drobne pamiątki, dekoracje, uchwyty itp. 

Rodzaje żywicy poliuretanowej do odlewów 

Na rynku dostępna jest także żywica poliuretanowa do odlewów, która np.: doskonale imituje metal. Tego typu żywicę możemy użyć zwłaszcza do figurek i statuetek czy elementów dekoracyjnych, które dobrze prezentują się w metalowej odsłonie np.: elementy zdobiące drzwi czy ogrodzenia. 

Nie może też zabraknąć informacji o żywicy poliuretanowej do odlewów półprzezroczystych, a czasem wręcz transparentnej. Dzięki temu osiągamy bardzo atrakcyjny efekt wizualny. Systemy przezroczyste żywicy poliuretanowej oferują najwyższą transparentność i są używane głównie do odlewania transparentnych brył, powłok ochronnych oraz elementów dekoracyjnych.

  • Żywica poliuretanowa na schody zewnętrzne
  • Żywica epoksydowa na schody drewniane

Walory żywicy poliuretanowej do odlewów 

Wysokiej jakości żywica poliuretanowa do odlewów to tworzywo o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, które dodatkowo pozostaje bardzo elastyczne. Odpowiedni poziom elastyczności zapobiega mikropęknięciom, wszelkim zarysowaniom czy kruszeniu się powierzchni. Dodatkowo żywica poliuretanowa jest odporna chemicznie na wiele, różnorodnych chemikaliów oraz odporna na promieniowanie UV. Dzięki temu nie traci swojej barwy i kolorytu, nie żółknieje. Żywica poliuretanowa do odlewów jest także odporna termicznie na znaczne wahania temperaturowe otoczenia. Charakteryzuje się łatwą obróbką, niskim skurczem oraz niską wrażliwością na wilgoć. Dodatkowym atutem, jeśli chodzi o żywicę poliuretanową do odlewów jest jej podatność na obróbkę mechaniczną, w tym na wiercenie, szlifowanie, malowanie czy polerowanie.

  • Bezbarwna żywica poliuretanowa
  • Żywica poliuretanowa do elektroniki

Wysokowydajne mieszanki mogą znaleźć zastosowanie z powodzeniem zarówno w przemyśle, jak i w indywidualnym wykorzystaniu, np.: hobbistycznie w domu. 

Do prawidłowego przebiegu procesu utwardzania żywicy wystarczy temperatura pokojowa, czyli 25 Stopni Celsjusza, co znacznie ułatwia proces. 

Żywica poliuretanowa do odlewów poszukiwana jest wszędzie tam, gdzie ważne jest zminimalizowanie kosztów produkcji form, prototypów i wzorników. Pozwala to na ich ekonomiczne i oszczędne wykonanie. Szczególnie zalecane są do konstrukcji form i narzędzi do produkcji z pianek poliuretanowych, form, odlewnictwa, tłoczników do blach, itp. 

Poradnik