Blog

23 października 2019

Jak czyścić kamienny dywan?

Kamienny dywan to nowoczesna technologia wykańczania posadzek. Tworzy się go z naturalnego kamienia i żywicy poliuretanowej lub epoksydowej. Nazwa wzięła się stąd, że wyglądem przypomina właśnie klasyczne dywany. Kamienny dywan stosuje się na tarasach, balkonach i schodach. Aby zachować jego nienaganny wygląd i właściwości należy odpowiednio pielęgnować posadzkę. To, jak czyścić kamienny dywan możemy określić w trzech sposobach, które dobieramy do potrzeb podłoża w zależności m.in. od pory roku lub rodzaju zabrudzenia. Kluczem do sukcesu jest jednak delikatność i ostrożność, które pozwolą uniknąć trwałych uszkodzeń.

Jak czyść kamienny dywan, aby uniknąć rys?

Jeśli chodzi o to, jak czyścić kamienny dywan, ważne jest regularne usuwanie gałęzi, piasku i innych zabrudzeń, które mogą rysować powierzchnię. Dzięki temu uda się uniknąć powstawania zarysowań i drobnych uszkodzeń warstwy z żywicy. Do tego celu przyda się mop, szczotka lub odkurzacz. Czyszczenie dywanu kamiennego z tego typu zabrudzeń wpływa nie tylko na jego kondycję, ale też wygląd, co ma znaczenie estetyczne, które także samo w sobie jest znaczącym atutem. 

Czym czyścić kamienny dywan ze śniegu i lodu? 

Inną istotną kwestią jest usunięcie śniegu i lodu z dywanu kamiennego. Ważne, by nie używać łopat stalowych, które zarysują powierzchnię. Zamiast tego warto sięgnąć po modele z tworzywa sztucznego lub drewna, które są o wiele delikatniejsze. Jak się okazuje, pytanie, jak czyścić kamienny dywan jest adekwatne o każdej porze roku. Dlatego nawet zimą warto zastanowić się, co będzie najlepsze dla posadzki, która wymaga drobnej konserwacji.

Jak myć kamienny dywan? 

Kamienny dywan położony na tarasie, balkonie lub schodach należy także odpowiednio myć. W tym celu zalecamy sięgnięcie po myjkę ciśnieniową. Z kolei, jeżeli chcesz wykorzystać do mycia także detergenty, najlepiej, jeśli zapoznasz się z zaleceniami zawartymi w instrukcji dołączonej przez producenta. Wówczas uda Ci się uniknąć niechcianych uszkodzeń. To, jak czyścić kamienny dywan jest określone przez podmiot odpowiedzialny za jego produkcję, który najlepiej wie, co może zaszkodzić posadzce, a co poprawi jej kondycję. 

Odpowiednia konserwacja przedłuży żywotność posadzki 

Warto pamiętać o tym, że odpowiednia konserwacja przedłuży żywotność dywanu kamiennego. Mowa tu o jego czyszczeniu, usuwaniu zanieczyszczeń, które mogłyby rysować nawierzchnię. To, jak czyścić kamienny dywan prawidłowo jest także zawarte w instrukcji, jaką dołącza producent. Żywica poliuretanowa lub epoksydowa może się rysować po kontakcie z piaskiem, gałęziami. Ważne jest także to, by zimą usuwać z podłoża lód i śnieg. Podczas czyszczenia dywanu kamiennego zwróć uwagę na delikatność. Lepiej jest unikać stalowych akcesoriów i zbędnych, zbyt silnie działających detergentów. Prawidłowo położony dywan kamienny, w połączeniu z właściwie przeprowadzoną pielęgnacją przetrwa w niezmienionym stanie wiele lat. Wówczas każdy użytkownik dostrzeże jakość i niezawodność podłoża.

Poradnik