Blog

20 marca 2021

Co zamiast membrany EPDM?

Membranami EPDM określamy folie wykorzystywane coraz częściej w zastępstwie papy. Bazą surowca jest kauczuk powstający na drodze syntezy chemicznej zawierający w swoim składzie także stabilizatory, związki siarki oraz techniczne oleje. Dzięki swojej strukturze wspomniana folia jest bardzo elastyczna, dzięki czemu „pracuje” razem z powierzchnią dachu podczas różnych warunków atmosferycznych. Ponadto nawet po wielu latach nie emituje szkodliwych związków chemicznych, a także znacznie łatwiej się utylizuje. Materiał nie jest jednak pozbawiony wad. W wielu sytuacjach znacznie lepiej wypada płynna membrana poliuretanowa, o czym szerzej piszemy poniżej.

Dlaczego płynna membrana będzie lepszym wyborem?

Zamiast membrany EPDM możemy wykorzystać płynną folię, która w swoim składzie posiada żywicę poliuretanową. Jest to surowiec znacznie wytrzymalszy pod względem mechanicznym – stworzona powierzchnia jest odporna na zarysowania i uderzenia, z kolei folie EPDM mogą uszkodzić się pod wpływem spadających gałęzi, czy podczas nieostrożnego poruszania się po dachu. Warto zwrócić uwagę także na kolor tworzonych powłok. Związana warstwa żywiczna przybiera jasne kolory, wpisując się w technologię zimnego dachu, co znacznie zwiększa komfort przebywania latem na poddaszach budynków. Powierzchnia, a także i sam budynek nie nagrzewa się w dużym stopniu, co pozwoli na zredukowanie zużycia energii elektrycznej przeznaczonej na korzystanie z klimatyzatorów. Membrany EPDM mają czarny kolor, przez co nie odbijają promieni słonecznych i nagrzewają się latem do wysokich temperatur.

Łatwiejszy sposób montażu to kolejna cecha wyróżniająca płynną membranę żywiczną

Kolejną kwestią wskazującą na przewagę zalet płynnych membran poliuretanowych jest sposób montażu. W pierwszym przypadku aplikuje się gotowe do użycia masy nawet na stare pokrycie, bez konieczności jego zrywania. Wpływa to także na krótszy czas przeprowadzania prac, który od czyszczenia do nałożenia preparatu wynosi kilka godzin. Materiał można rozprowadzić za pomocą pacy, wałka, czy metodą natryskową na powierzchni dachu, ale także w miejscach styku z detalami oraz nad nimi. Zyskuje się dzięki temu trwałą i jednolitą powłokę, która nie przepuszcza wody. Z kolei folie EPDM występują w arkuszach, które wymagają połączenia. Tworzą się w ten sposób newralgiczne miejsca, które najczęściej są źródłem nieszczelności. Ponadto do położenia folii niezbędne jest zerwanie starego pokrycia, co wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów związanych z utylizacją materiału i dłuższym czasem prowadzenia prac. Znacznie trudniej przebiega także izolowanie detali dachu. Wymaga to wycięcia fragmentów folii i dokładnego przyklejenia do powierzchni przy jednoczesnym odprowadzaniu nadmiaru powietrza. Nierzadko położona membrana EPDM na powierzchniach pionowych ulega rozszczelnieniu, przez co woda opadowa może przenikać do wnętrza budynku. Podsumowując – znacznie lepszym rozwiązaniem pod względem odporności na wilgoć, czynniki mechaniczne, a także z uwagi na niższy koszt eksploatacji budynków będzie płynna membrana poliuretanowa.

Przeczytaj także inne artykuły:

Poradnik