Blog

19 listopada 2020

Czym zalać drewno?

Podpowiadamy, czym zalać drewno?

Wyroby z drewna cieszą się ogromną popularnością ze względu na stylistykę, która postrzegana jest, jako ponadczasowa. Wytwórcy dekoracji, czy mebli poszukują nowych technik, które pozwoliłyby na wykonanie elementów, które będą miały nieco nowocześniejszy charakter. Z pomocą przychodzą nam syntetyczne żywice, wiodące obecnie prym pod względem tworzenia mebli, dekoracji, a nawet biżuterii, ponadto chętnie wykorzystuje się ją w przemyśle. Zatem czym zalać drewno, aby prezentowało się jeszcze lepiej? O tym piszemy w poniższym artykule, zachęcamy zatem do lektury.

Czym zalać drewno wykorzystywane do produkcji mebli?

Do zalewania żywicy wykorzystuje się głównie żywicę epoksydową. Ma ona tę zaletę, że wydobywa z drewna wszystko, co najlepsze, ale nie tylko. Sięgając po żywicę epoksydową do zalewania drewna sprawiasz, że tworzone obiekty są niezwykle wytrzymałe pod wieloma względami:

– przede wszystkim meble wykonane z drewna i żywicy są bardzo wytrzymałe na uderzenia i zarysowania

– blaty wykonane z drewna zalanego żywicą nawet po wielokrotnym zalaniu nie pęcznieją, zatem nie tracą swoich właściwości estetycznych

– meble z żywicy i drewna można wielokrotnie czyścić, nawet z użyciem silnych specyfików bez obaw o ich uszkodzenie.

Jak widać to, czym zalać drewno, wpływa nie tylko na walor estetyczny, ale także funkcjonalność stworzonych obiektów, w tym mebli.

Zalewanie drewna żywicą pozwala podkreślić jego fakturę

Żywica epoksydowa świetnie sprawdza się do zalewania drewna. Przyczynia się ona do podkreślenia naturalnego charakteru drewna, dzięki czemu stworzone blaty kuchenne, stoły, czy inne meble pięknie prezentują się w każdym pomieszczeniu. W zależności od zastosowanej techniki, drewno zalane żywicą może wyglądać niczym zanurzone w tafli wody, co szczególnie rewelacyjnie prezentuje się w przypadku mebli. Niewątpliwie tak stworzony stół będzie się sprawdzał w pokoju konferencyjnym i w gabinecie.

Zobacz, jak i czym zalać drewno?

Jeśli już wiemy, czym zalać drewno, dobrze jest wiedzieć także, jak przeprowadzić prace związane z wykorzystaniem żywicy epoksydowej. Bardzo ważne jest przygotowanie drewna do zalewania żywicą w taki sposób, aby surowiec mógł podkreślić jego charakter. Dobrze jest zatem wstępnie obrobić drewno, na przykład jego plastry czy kawałki desek, żeby uwidocznione były słoje i naturalnie występujące otwory. Takie kawałki drewna umieszczamy w przygotowanej formie, wykonanej z kawałków pleksi. Następnie możemy przystąpić do kluczowego etapu prac, czyli przygotowania mieszanki żywicznej. Odmierzamy zgodnie z instrukcją dokładne proporcje żywicy i utwardzacza (możemy również dodać barwnik) – całość mieszamy dokładnie, ale powoli, aby uniknąć pojawienia się bąbelków powietrza i wylewamy do formy. Po zastygnięciu obiekt z drewna i żywicy można przeszlifować i zabezpieczyć lakierem.

Sprawdź także:

Poradnik