Blog

21 stycznia 2021

Co położyć na dach betonowy?

Dach wykonany z betonu daje nam ograniczone możliwości zastosowania pokrycia

Hydroizolacja betonowego dachu płaskiego jest wymagająca. Wynika to między innymi z faktu, że znacznie trudniej odprowadzana jest z niego woda opadowa, mimo zachowania spadu sięgającego od 2 do 10 procent. Niemniej wymaga on pokrycia trwałymi materiałami, które nie doprowadzą do przenikania wilgoci w głąb dachu, co może skutkować wyraźnym wzrostem wilgotności wewnątrz budynku. Choć dachy z betonu (przeważnie płaskie) są dosyć wymagające, to mamy to wyboru wiele materiałów wpływających na funkcjonowanie całego budynku. Poniżej zawarliśmy kilka propozycji, co można położyć na tego rodzaju dach.

Najpopularniejsze materiały do pokrywania dachu z betonu

Jednym z najpopularniejszych tworzyw jest papa. Choć coraz rzadziej jest ona stosowana do pokrywania betonowych dachów, to wiele z nich jest o wiele bardziej zaawansowana od materiałów oferowanych jeszcze kilkanaście lat temu. Ich niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niski koszt, łatwość montażu i prosty sposób dokonywania napraw. Niestety trzeba często kontrolować jej stan, zwłaszcza jeśli od montażu minęło już kilka lat. Nieco trwalszym rozwiązaniem jest montaż blachy trapezowej, która wyróżnia się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Wymaga jednak zastosowania odpowiedniego doszczelnienia, aby woda nie przedostawała się do w głąb dachu. Wadą materiału są natomiast gorsze parametry akustyczne – na blasze słychać wyraźnie odbijające się od powierzchni krople deszczu.

Innowacyjne rozwiązania, które wpłyną na większą funkcjonalność budynków

Warto skłonić się ku innowacyjnym produktom, które w znacznym stopniu wpływają pozytywnie na parametry dachu, a tym samym całego budynku. Warto zwrócić uwagę na nowoczesne płynne membrany na bazie żywic poliuretanowych. Aplikowane na powierzchni betonowego dachu tworzą elastyczną warstwę, ograniczającą powstawanie pęknięć na ich powierzchni. Ponadto preparaty mają jasny kolor, przez co powłoka odbija promieniowanie UV, co wpływa na komfort termiczny podczas upalnych, słonecznych dni. Jednak najważniejsza cecha to skuteczne zapobieganie dostępowi wody opadowej do wnętrza, dzięki czemu budynek jest dobrze chroniony przed wilgocią. Wspomniane materiały oferuje firma Alchimica – nasze produkty można wykorzystać do powlekania dachów z betonu budynków przemysłowych, czy obiektów użyteczności publicznej.

Zobacz również inne wpisy:

Poradnik