Blog

26 czerwca 2021

Czym zabezpieczyć starą papę?

Papa dachowa jest jednym z najtańszych, ale także i najmniej trwałych pokryć dachowych, jednak wciąż jest wybierana przez szerokie grono konsumentów do pokrywania dachów płaskich. Stosunkowo mała trwałość papy dachowej wynika z faktu, iż jest ona wykonana z materiałów pochodzenia bitumicznego, które pod wpływem padających promieni słonecznych rozbijają się na mniejsze fragmenty, co osłabia strukturę materiału. Papa ma jednak tę zaletę, że dosyć łatwo można przeprowadzić na niej zabiegi konserwujące i zabezpieczające pokrycie przed działaniem czynników atmosferycznych. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny wpis, w którym wskazujemy, czym zabezpieczyć starą papę – zachęcamy do lektury.

Konwencjonalne środki do zabezpieczenia starej papy dachowej

Do zabezpieczenia starej papy dedykowane są głównie środki wykonane z materiałów podobnych, co wspomniany typ pokrycia. Obecnie oferowane preparaty to między innymi:

• Farby do papy aplikowane na powierzchni starego pokrycia to częste rozwiązanie, które z jednej strony nieco odświeża jego kolor, ale także tworzy na powierzchni warstwę ochronną przed działaniem wilgoci oraz promieni słonecznych. Mają one bowiem działanie ograniczające procesy utleniania substancji znajdującej się w papie. Dodatkowo wiele z nich tworzy na dachu cienką, ale elastyczną powłokę, pracującą razem ze znajdującym się pokryciem, dzięki czemu ogranicza się pękanie starej papy.

• Masy bitumiczne są gęstsze od farb, często wzmacniane są dodatkiem różnych surowców, które chronią głównie przed działaniem wilgoci. Wykorzystywane są jako impregnaty do pokrywania starej papy, ale można je zastosować również do uszczelniania pęknięć, czy do naprawy pęcherzy, które są skutkiem złego rozciągnięcia i zgrzania arkuszy pokrycia.

• Masy dyspersyjne aplikowane na starej papie tworzą dobrą warstwę hydroizolacyjną, chroniącą przed działaniem wilgoci. Znajdują zastosowanie na przykład na dachach skośnych, ponieważ nie spływają w dół po aplikacji.

• Preparaty asfaltowo-gumowe sprawdzają się do zabezpieczenia dachu ze starą papą ze względu na tworzenie elastycznej, ale mocnej powłoki chroniącą przed wilgocią oraz promieniowaniem UV.

Bez wątpienia prace konserwacyjne z wykorzystaniem preparatów do starej papy pozwalają zwiększyć jej trwałość, jednak aby przyniosły one efekt, niezbędne jest regularne prowadzenie takich działań. Dodatkowo jeśli stara papa jest mocno uszkodzona i kiedy działania konserwacyjne czy naprawcze doraźnie nie są w stanie zabezpieczyć pokrycia przed przeciekaniem, warto rozważyć położenie nowej warstwy papy.

Płynna membrana żywiczna to najlepsze narzędzie do zabezpieczenia starej papy

Każdy z wyżej wymienionych produktów powstaje głównie na bazie bituminów, które podobnie jak sama papa z czasem ulegają osłabieniu pod względem struktury chemicznej i fizycznej surowca. Z tego powodu zabiegi należy powtarzać – istnieje jednak rozwiązanie o wysokiej trwałości, czyli płynne membrany Hyperdesmo oferowane przez firmę Alchimica, które skutecznie zabezpieczają powierzchnię dachu, na którym położono papę. Producent deklaruje nawet do 25-lat gwarancji. Powierzchnie nie zawierają spoin i są elastyczna, dzięki czemu dobrze pracują z położonym wcześniej pokryciem niezależnie od warunków atmosferycznych.

Przeczytaj również inne wpisy oraz zobacz wybrane produkty:

Poradnik