Blog

3 kwietnia 2021

Ile lat wytrzyma dach? Jakie elementy dachu mają wpływ na żywotność?

Dach to ochrona całej konstrukcji domu, dlatego jego znaczenie jest priorytetowe. Elementy dachu, które decydują o tym, ile lat wytrzyma to konstrukcja nośna, więźba oraz pokrycie dachu.

Wytrzymałość dachu a więźba dachowa?

Bardzo istotny jest stan więźby dachowej. Jest to stelaż dachu, najczęściej wykonany z drewna. Zadaniem więźby jest przenoszenie obciążeń z pokrycia dachowego na ściany nośne obiektu. Należy od początku zadbać o jakość więźby. Konstrukcja powinna być wykonana z dobrej jakości drewna odpowiednio zaimpregnowanego, zabezpieczonego przed rozwojem grzybów i gnieżdżeniem się owadów. Powinna być chroniona przed działaniem wilgoci, aby nie zgniła. Dodatkowo samo nachylenie więźby jest niezmiernie ważne. Od tego, pod jakim kątem nachylenia zostanie zamontowana więźba, zależy stopień odprowadzania wody, a także gromadzenie się śniegu.

Pokrycie dachowe i jego wytrzymałość – rodzaje i użytkowanie w szacowanych latach

Duże znaczenie dla wytrzymałości dachu ma samo poszycie dachowe. To ono jest bezpośrednio narażone na oddziaływanie warunków zewnętrznych. Od tego jaki rodzaj poszycia dachowego wybierzemy zależy wytrzymałość i trwałość dachu.

Za najtrwalsze uchodzą dachówki ceramiczne oraz niektóre rodzaje blach, szczególnie miedziana oraz cynkowo-tytanowa. Ocenia się, że powinny wytrzymać nawet ponad 100 lat. Jednak obecnie również trwałość dobrych blach ze stali powlekanej wynosi kilkadziesiąt lat.

Jak prezentuje się trwałość poszczególnych pokryć dachowych?

Bardzo istotne jest, na jak długi czas daje nam gwarancję producent odpowiedniego materiału dachowego. Zwróćmy na to szczególną uwagę.

Proponujemy następujące poszycia:

– blachodachówki – ze stali ocynkowanej i pokrytej ochronnymi warstwami. Są odporne na korozje, UV oraz uszkodzenia mechaniczne. Ich trwałość to około 50 lat;

– pokrycia z blachy miedziane – najdroższe, ale również najtrwalsze – ich wiek to nawet około 300 lat;

– pokrycia z blachy cynkowo-tytanowej – wiek około 100-120 lat;

– dachówki cementowe – estetyczne i wytrzymałe, mrozoodporne, nienasiąkliwe, doskonale izolują termicznie oraz akustycznie. Trwałość szacowana na około 70-80 lat;

– gont bitumiczny i inne pokrycia bitumiczne – niedrogie, popularne, ich trwałość szacowana na około 40 lat.

Jak dbać o dach? Jak go konserwować, aby jego trwałość dachu była jak najdłuższa?

Polecamy hydroizolacyjne produkty żywiczne, czyli tzw. płynne membrany z żywicy. Jest to produkt, który nadaje się praktycznie do wszystkich poszyć dachowych. Dba on o hydroizolację dachu, zabezpiecza go i konserwuje. Tworzy na „starym pokryciu” jednolitą, bezszwową i odpowiednio elastyczną powłokę. Łatwy w aplikacji. Jest to doskonały sposób na bezinwazyjne przedłużenie żywotności dachu, niezależnie od rodzaju jego poszycia.

Zobacz także inne artykuły:

Poradnik