Blog

23 lutego 2021

Po co jest posypka na dachu? Co to jest za produkt?

Posypka na dachu dotyczy materiałów bitumicznych wykorzystywanych, jako pokrycie dachowe. Mowa tu przede wszystkim o papie czy goncie bitumicznym. Nadal powszechnie wykorzystywanych do izolacji dachu, głównie z uwagi na relatywnie niską cenę. Posypka to produkt wykonany z naturalnego łupka skalnego, bazaltu, wykorzystująca właściwości kruszyw naturalnych. Jest to więc produkt organiczny, z korzystnym wpływem na środowisko naturalne.

Zadania posypki na dachu? Do czego służy?

Posypka wykorzystywana jest w pracach dekarskich, przy renowacji i konserwacji poszycia dachowego z bitumu. Doskonale zabezpiecza także wszelkie łączenia.

Co daje posypka na dachu?

Po pierwsze znacząco poprawia estetykę dachu. Po zabiegu użycia posypki uzyskujemy w efekcie powierzchnię zbliżoną wyglądem do papy, ale bez żadnych, widocznych łączeń. Poszycie jest jednolite, bez spoin i dzięki temu wygląda bardzo estetycznie.

Dodatkowo produkt ten zabezpiecza dach przed uszkodzeniami mechanicznymi, przed działaniem promieni ultrafioletowych oraz działaniem innych czynników atmosferycznych. Postała warstwa jest wytrzymała i gwarantuje użytkowanie poszycia przez kolejnych wiele lat, bez konieczności przeprowadzania renowacji.

Jak aplikuje się posypkę na dachu?

Jest to czynność relatywnie prosta. Po dokonaniu prac związanych z renowacją warstwy bitumicznej np.: papy – jeszcze zanim ona stwardnieje – należy rozsypać na powierzchni przedmiotową posypkę papową. Produkt ten zatopi się powierzchni bitumu i zastygnie w niej, tworząc odpowiednią zabezpieczającą powłokę.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik