Blog

1 kwietnia 2021

Ile warstw papy może być na dachu? Jak prawidłowo aplikować papę?

Papa nadal jest często wybieranym poszyciem dachowym przez inwestorów, zwłaszcza jeśli chodzi o dachy płaskie i wielkopowierzchniowe, czyli przemysłowe, np.: hale, magazyny, warsztaty itp. Papa pozostaje relatywnie niedrogą metodą izolacji dachu, a przy tym skuteczną, jeśli zadbamy o prawidłowość aplikacji i późniejszą konserwację w trakcie jej eksploatacji. Może wytrzymać nawet wiele lat.

Papę kładziemy najczęściej dwuwarstwowo. Jeszcze do niedawna stosowało się trzy warstwy, ale obecnie dostępne papy są bardziej wysokojakościowe, więc wystarczające okazują być się dwie warstwy. Pierwsza warstwa papy to tzw. warstwa podkładowa, którą wprost przykleja się lub przybija do podłoża. Najczęściej mocowana jest jednak mechanicznie. Druga warstwa jest warstwą nawierzchniową, zgrzewana jest do pierwszej warstwy, jako krycie wierzchnie. Coraz częściej na rynku spotyka się także papy jednowarstwowe, ale w tym przypadku precyzja wykonania prac dachowych jest niezwykle ważna.

Ważną zasadą jest również to, że warstwy papy układamy na zakład, czyli jedna warstwa musi zachodzić na drugą. Przyjmuje się, że powinno to być około 10 centymetrów.

Czy można nakładać kolejną warstwę papy na „starą” warstwę?

Jest to dopuszczalne, jeśli stwierdzimy, że „stara” warstwa papy leży wciąż równo, nie ma pofałdowań, trzyma się dobrze podłoża, nie ma pęknięć itp. Wówczas nową warstwę można położyć na istniejącą. Jeśli jednak papa jest w bardzo złym stanie należy zerwać istniejące pokrycie i ułożyć ponownie dwie warstwy – podkładową i nawierzchniową.

Jak uniknąć zrywania „starej” warstwy papy?

Polecamy produkty renowacyjne i hydroizolujące, uszczelniające. Doskonałym produktem w tym zakresie są tzw. płynne membrany na bazie żywic syntetycznych. Są łatwe w aplikacji, a na powierzchni tworzą bezbarwną, estetyczną, jednolitą i bezszwową powłokę ochronną. Są odpowiednio elastyczne, odporne mechanicznie oraz wytrzymałe na czynniki atmosferyczne. Pozwalają na szybką, bezinwazyjną renowację dachu z papy.

Co ile lat wymiana papy na dachu?

Wszystko zależy od jakości papy oraz prawidłowości jej aplikacji, czy nie było popełnionych jakiś błędów dekarskich. Warto regularnie dokonywać przeglądu poszycia dachowego. Konserwacja papy powinna być każdorazowo przeprowadzana, kiedy staje się to konieczne. Nie rzadziej jednak niż co 5 lat powinno dokonać się odświeżenia poszycia, co zdecydowanie wydłuży żywotność istniejącego pokrycia dachowego o kolejne nawet 5-10 lat. Polecamy wspomniane powyżej płynne, żywiczne membrany dachowe.

Zobacz również inne wpisy:

Poradnik