Spadki styropianowe to rozwiązanie przeznaczone do profesjonalnego wykonania izolacji dachów płaskich i odwróconych. Kliny styropianowe pozwalają na uzyskanie dowolnego pochylenia na całej połaci dachowej. Warto wspomnieć, że tego typu izolacja jest zgodna z przepisami przeciwpożarowymi i pozwala na dostosowanie projektu do indywidualnych potrzeb klienta. Co więcej, to dobra alternatywa dla spadków z betonu, które często wiążą się z zastoinami wodnymi.
Jakie są zalety spadków styropianowych na dach?
Jak już wspomnieliśmy, styropian spadkowy to zamiennik spadków z betonu. Jeśli planujesz wykonanie dachu płaskiego, zdecydowanie polecamy zapoznanie się z zaletami tego rozwiązania. Wśród najważniejszych atutów spadków styropianowych znajdziesz:
– szybkość montażu,
– trwałość funkcjonowania,
– mniejsze obciążenie dla stropu,
– wytrzymałość na nacisk,
– duża odporność na odkształcenia,
– system dopasowany do wymagań konkretnego projektu.
Jak wykonuje się spadki na dachu płaskim?
Jest kilka możliwości wykonania spadków na dachu płaskim, w tym wykorzystanie klinów spadkowych. Układa się je wzdłuż osi dachu lub krawędzi. Dzięki temu woda jest odprowadzana w stronę rynny lub innego systemu odwodnienia.
Inną opcją są płytki nachylone, czyli specjalnie zaprojektowane elementy dachu płaskiego, które mają wbudowany spadek.
Do najpopularniejszych metod należy jednak stopniowe warstwowanie materiałów izolacyjnych, takich jak na przykład styropian. Wyższe warstwy izolacji są grubsze niż niższe, dzięki czemu powstaje spadek, który ułatwia odprowadzanie wody.
Jakie płyty styropianowe są najczęściej wybierane?
Do najczęściej stosowanych płyt styropianowych należą te ze spadkiem 1,5-2%. Warto jednak wiedzieć, że w razie wystąpienia takiej potrzeby, możliwe jest wykonanie spadku o nachyleniu, które sięga nawet 5%. Jest to przeciwieństwo betonu i styrobetonu, które przy starej metodzie rzadko dawały kąt nachylenia większy niż 1%. Dodajmy, że wybór odpowiedniej grubości styropianu zależy od takich aspektów jak:
– klimat,
– położenie geograficzne,
– rodzaj budynku,
– przepisy budowlane,
– preferencje dotyczące poziomu izolacji.
Ważne jest to, by zapewnić właściwą izolację termiczną, ograniczyć straty ciepła i zapewnić komfort termiczny wewnątrz budynku.
Jakie rozwiązania mamy dla Ciebie?
W naszej ofercie znajdziesz hydroizolację do dachów betonowych, z EPDM, membrany PVC/PCV i TPO/FPO, papy bitumicznej, asfaltu, powłok akrylowych i innych. Polecamy m.in. rozwiązania z serii HYPERDESMO. Oprócz tego, w asortymencie mamy także potrzebny do hydroizolacji podkład gruntujący i powłokę ochronną – top-coat. Płynna membrana poliuretanowa jednoskładnikowa HYPERDESMO pod wpływem wilgoci w powietrzu utwardza się i tworzy wysoce elastyczną, bezszwową powłokę. Wykazuje ona dużą przyczepność do niemal wszystkich powierzchni. Zachęcamy do poznania szczegółowych opisów dostępnych u nas produktów. Bez wątpienia znajdziesz wśród nich to, czego potrzebujesz.
Przeczytaj także inne wpisy oraz zobacz wybrane produkty:
- Jak zrobić spadek na płaskim dachu?
- Co lepsze dach płaski czy spadzisty? Na jaki warto się zdecydować?
- Jaki spadek na płycie warstwowej?
- Co na dach o spadku 5?
- Czy na remont dachu potrzebne jest zezwolenie?
- Kto odpowiada za remont dachu? Co mówią w tej kwestii przepisy prawa?
- Jak odprowadzić wodę z dachu płaskiego?
- Uszczelnienie dachu
- Renowacja dachu z papy
- Hyperdesmo – płynne membrany