Blog

19 maja 2021

Co na dach o spadku 5?

Dach o spadku 5 stopni zaliczany jest do dachów płaskich. Taki rodzaj konstrukcji stosowany jest od dawna – w latach 60. i 70. XX wieku dominował w budownictwie, obecnie jest to ponownie jeden z najmodniejszych sposobów aranżacji projektu budynku. Warto w tym przypadku mieć jednak na uwadze, że płaskie konstrukcje zmagają się z zalegającym śniegiem, czy wodą deszczową, dlatego zastosowane pokrycie dachowe powinno być wytrzymałe na różne warunki atmosferyczne, ale także bardzo trwałe.

Na dach o spadku 5 stopni najczęściej wykorzystuje się papę, która dosyć dobrze sprawdza się na tego rodzaju konstrukcjach, jednak jest to materiał o ograniczonej żywotności. Wynika to z faktu, że papa dachowa składa się z polimerów bitumicznych, które pod wpływem padających na powierzchnię promieni słonecznych rozpadają się – dochodzi do rozerwania wiązań chemicznych, co ma niebagatelny wpływ na właściwości fizykochemiczne materiału. Z czasem pojawiają się pęknięcia, które stanowią miejsce ujścia dla wilgoci, co w dalszej kolejności ma wpływ na funkcjonowanie budynków.

Nie tylko papa, czyli kilka słów o zastosowaniu blachy trapezowej na dach o spadku 5 procent

Okazuje się, że na dachach płaskich, których spadek sięga 5 stopni zastosowanie ma nie tylko papa, ponieważ można wykorzystać znacznie trwalsze surowce, takie jak blacha trapezowa, której cechą charakterystyczną są specjalne rowki, które na przekroju mają kształt trapezu. Stosowana jest na konstrukcjach o kącie nachylenia minimum 5 stopni, czego nie możemy powiedzieć o blachodachówce, którą można stosować na dachach o nachyleniu sięgającym minimum 14-16 stopni. Blacha trapezowa jest w tym przypadku jednym z najlepszych rozwiązań, o czym świadczą liczne zalety tego materiału:

• Charakteryzuje ją wysoka odporność na czynniki atmosferyczne, zwłaszcza na wilgoć. Woda z pokrycia spływa, zamiast wsiąkać w materiał, dzięki czemu ciężar materiału się nie zwiększa, przez co nie wpływa na obciążenie konstrukcji.

• Montaż tego rodzaju pokrycia jest dosyć prosty i szybki, co w porównaniu chociażby z blachodachówką, znacznie skraca czas prowadzenia prac.

• Jest ona przystępna cenowo, dlatego stanowi doskonałą alternatywę dla papy.

Blacha trapezowa dostępna jest w wielu wariantach, w tym jako opcja ocynkowana, aluminiowa, czy z powłoką poliestrową, dlatego konstruktorzy i projektanci mogą z łatwością dobrać odpowiednie pokrycie, odpowiadające na potrzeby danego budynku, jak i budżetu, jakim dysponuje inwestor.

Nowoczesne rozwiązanie stosowane na dachach o spadku sięgającym 5 stopni

Zarówno pokrycie z papy, jak i z blachy trapezowej na dachu o spadku 5 stopni warto zastosować dodatkową powłokę elastyczną, która w pełni chroni pokrycie przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, ponieważ tworzy na powierzchni jednolitą i bezspoinową warstwę, która ma także zdolność do odbijania promieni słonecznych. Tego rodzaju usługi oferuje firma Alchimica, dlatego zachęcamy do kontaktu – oferujemy kompleksowe rozwiązania dla obiektów przemysłowych, czy użyteczności publicznej. Polecamy płynne membrany Hyperdesmo, które idealnie sprawdzą się także w przypadku remontów dachów.

Przeczytaj również inne artykuły:

Poradnik