Blog

11 listopada 2020

Czy na remont dachu potrzebne jest zezwolenie?

Remont dachu rozumiany jest, jako odtworzenie stanu pierwotnego dachu. Tak mówi prawo budowlane. Jeśli nasze planowane prace mają taki charakter to wówczas może odbyć się to bez formalności. Należy jednak zawsze weryfikować aktualne przepisy, gdyż ulegają one zmianom i przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac dobrze jest zweryfikować aktualny stan prawny. Co mieści się najczęściej w zakresie remontu dachu? Jaki jest cel remontu?

Zazwyczaj remont dachu bez zbędnych formalności to wymiana lub naprawa pokrycia dachowego. Jej przyczynami są:

– pierwotny błędny montaż produktów na dachu, błędy ekipy dekarskiej;

– poprawa wentylacji konstrukcji dachowej;

– słaba jakość pierwotnie użytych materiałów;

– pogorszenie się stanu poszycia dachu, np.: problemy ze szczelnością, uszkodzenia mechaniczne dachu, pojawiające się grzyby i pleśnie;

– poprawa walorów estetycznych dachu.

W przypadku remontu dachu warto wziąć pod rozwagę rozwiązania mało inwazyjne, a bardzo skuteczne, wytrzymałe i efektywne. Mowa tu o nowoczesnych produktach żywicznych jak np.: płynne membrany poliuretanowe służące hydroizolacji dachu i poprawie jego wartości użytkowych.

Tutaj szczególnie polecamy membrany Hyperdesmo, które ze względu na swoje właściwości uznawane są, jako jeden z najlepszych środków, w tym do stosowania na dachach przemysłowych, o dużych powierzchniach. Dużym plusem jest łatwość aplikacji, brak kosztownych prac zrywania starego poszycia i jego utylizacji, a także szybkość procesu i doskonałe efekty końcowe. Produkty nadają się do wielu rodzajów poszyć dachowych. Prace takie nie wymagają formalności urzędowych.

Kiedy trzeba zgłosić wymianę dachu?

Jeśli planujemy konkretniejsze zmiany architektoniczne dachu to zazwyczaj należy to zgłosić do stosownego urzędu. Dokonujemy wówczas nie remontu, a modyfikacji bryły obiektu, jego częściowej przebudowy, adaptacji, rozbudowy. Takie znamiona nosi inwestycja w nowe okna dachowe, w zmianę kubatury budynku, w zmianę funkcji poddasza na użytkową, w podwyższenie budynku, ingerująca w więźbę itp.

W tej sytuacji prace takie należy zgłosić, jeszcze przed przystąpieniem do nich – w terminie 21 dni – w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Do takiego wniosku koniecznym jest załączenie projektu opracowanego przez specjalistę – architekta. Bardziej zaawansowane prace budowlane powiązane z dachem wymagają bowiem pozwolenia na budowę.

Kolejnym przypadkiem, kiedy wymagane jest zgłoszenie prac dekarskich do Urzędu i uzyskanie pozwolenia na budowę jest wymiana samego poszycia dachowego, gdy prace dotyczą dachu domu-bliźniaka lub w zabudowie szeregowej (tzw. dom w granicy działki). Należy o tym bezwzględnie pamiętać.

Przeczytaj także inne wpisy:

Poradnik