Blog

10 maja 2021

Jak odprowadzić wodę z dachu płaskiego?

Płaskie dachy w ostatnich latach ponownie wpisują się w nowoczesne budownictwo. Choć prezentują się efektownie, wymagają zastosowania odpowiedniego systemu odprowadzania wody. Przed architektami i projektantami stoi zatem wyzwanie, aby budynek był jednocześnie stylowy, ale i funkcjonalny dla osób w nich przebywających czasowo lub stale. Aby wilgoć mogła być odprowadzana, konieczne jest uwzględnienie nie tylko elementów odprowadzających, ale także utrzymania spadu pod niewielkim kątem, ponieważ tylko w tej sytuacji woda może swobodnie spływać. Zazwyczaj zachowuje się różnice w nachyleniu o zakresie 2-3 stopni, zatem połać nie jest całkowicie płaska. Obie te kwestie są bardzo istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Gdyby woda nie mogła być odprowadzana z powierzchni dachu, jej zaleganie mogłoby doprowadzić do osłabienia konstrukcji, co nierzadko wiąże się z ryzykiem występowania katastrofy budowlanej, jak i zawilgocenia pomieszczeń. Współcześnie wykorzystywanych jest wiele różnych elementów różniących się możliwością zastosowania, jak i stopniem estetyki, o czym szerzej piszemy poniżej.

Klasyczne orynnowanie – rozwiązanie stosowane w płaskich konstrukcjach dachowych

Od wielu lat rynny dachowe są jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań pozwalających na odprowadzanie zalegającej wody. W tym przypadku wykorzystuje się głównie metodę grawitacyjną, gdy spadek dachu wywołuje spływanie wody do rynny, a następnie do rury spustowej. Najczęściej mocowane są do najniżej położonej krawędzi dachu wraz z zastosowaniem odpowiedniej obróbki blacharskiej z uwzględnieniem papy. Montaż możliwy jest także do gzymsu, a w przypadku dachów zawierających attyki, są one niewidoczne od frontu, ponieważ rynnę mocuje się w miejscu, gdzie nie ma ozdobników, czy murków. Na dachach płaskich stosuje się głównie rynny półokrągłe, które mają tę zaletę, że wytrzymują napór wielu czynników, w tym zalegającego lodu oraz śniegu. W nowoczesnym budownictwie stosuje się także te o przekroju trapezu, prostokąta bądź kwadratu.

Rodzaje wpustów dachowych odprowadzających wodę

Wpusty dachowe znajdują zastosowanie do odprowadzania wody bezpośrednio z powierzchni pokrycia dachu płaskiego. Wspomniane detale występują w kilku różnych wariantach:

– poziomym (woda odprowadzana jest wtedy w kierunku bocznym)

– przyściennym (stosowane są w przypadku ścian attykowych do efektywniejszego odprowadzania wody)

– pionowym (cała instalacja znajduje się wewnątrz budynku, z czym mamy do czynienia na przykład w budynkach wielomieszkaniowych).

Oczywiście na funkcjonalność tego rodzaju elementów wpływa przepustowość całego systemu odprowadzającego wodę. Należy zwrócić uwagę także na to, że w wyborze wpustów istotna jest ich nominalna wartość punktu zalania. Jeżeli będzie zbyt niska, może doprowadzić to do zalewania dachu, z czym nie poradzą sobie nawet wpusty awaryjne. Z kolei zbyt wysoki punkt może skutkować tym, że w przypadku niskich opadów woda nie będzie odprowadzana, a zamiast tego będzie zalegać, co negatywnie wpływa na stan techniczny dachu.

Nowoczesne rozwiązania stosowane w budownictwie

Warto wspomnieć także o systemach infiltracyjnych. Istota ich działania polega na absorpcji wody opadowej przez odpowiednio przygotowaną do tego celu powierzchnię dachu. Zawiera ona specjalne dreny lub przepuszczalne materiały, dzięki którym woda kieruje się do podłoża, gdzie ulega ona wchłanianiu.

Niezależnie od wyboru systemu odprowadzającego wodę z płaskiej połaci, konieczna jest systematyczna konserwacja, w tym czyszczenie rynien oraz rur, a także monitorowanie stanu całości instalacji.

Sprawdź także inne artykuły:

Poradnik