Blog

9 czerwca 2021

Czym odtłuścić i umyć dach przed malowaniem?

Na samym wstępie warto wyjaśnić, dlaczego umycie dachu jest konieczne. Aby dachówki lub blachy dachowe były dobrze chronione przez kilkanaście lat, farba, którą są pokryte, nie może się łuszczyć, kruszyć, ani odpadać. W przeciwnym wypadku pokrycie będzie narażone na negatywne działanie czynników zewnętrznych. Przyczepność farby zależy m.in. od dokładnego oczyszczenia malowanej powierzchni, dlatego trzeba usunąć z niej ogniska rdzy (w przypadku dachów blaszanych), wszelkie porosty, w tym mchy i ich zarodniki, pozostałości poprzedniej powłoki farby oraz tłuste plamy. Pierwsze trzy defekty wyczyścisz przy pomocy myjki ciśnieniowej. Wyjątkiem są tłuste plamy, które znikną pod wpływem stosownego preparatu.

Jak umyć dach przed malowaniem?

Jak już wspomnieliśmy, większość zabrudzeń usuniesz z dachu, wykorzystując myjkę ciśnieniową. Polecana jest na przykład myjka dająca ciśnienie do 300 atmosfer. Trzeba jednak pamiętać, że myjąc dach środkami chemicznymi, możesz spotkać się z pozostawieniem przez nie śladów na jego powierzchni. Zwróć na to uwagę, ponieważ może okazać się, że chemikalia pozostawione na pokryciu dachowym osłabią przyczepność farby do podłoża. Rdzę i powłokę malarską należy usunąć mechanicznie. W tym celu stosuje się szczotki druciane mechaniczne lub ręczne. Te pierwsze od razu zapewnią podłoże o dobrej przyczepności. Dodatkowo, jeśli nie da się oczyścić porządnie powierzchni z poprzedniej farby, wystarczy zmatowić ją drobnym papierem ściernym i koniecznie odpylić.

Czym odtłuścić dach przed malowaniem?

Jeśli chcesz odtłuścić dach blaszany przed malowaniem, możesz sięgnąć po ciepłą wodę z detergentem dekarskim. W tym celu użyj szczotek nylonowych, a pozostałości mieszanki spłucz dokładnie wodą. Detergent możesz też nanieść na dach w formie aktywnej piany, wykorzystując myjkę wysokociśnieniową i spłukać wodą pod ciśnieniem. Bardzo ważne jest, by zmyć dokładnie chemikalia. Dachy pomalowane farbą bitumiczną wymagają całkowitego usunięcia tej powłoki, ponieważ farby rozcieńczalnikowe rozpuszczają ją i powodują deformację.

Co dla Ciebie mamy?

W naszej ofercie znajdziesz powłoki i farby poliuretanowe Aquasmart system. Wykorzystywane są do podnoszenia właściwości termoizolacyjnych wewnątrz i zewnątrz budynku oraz do ochrony pian poliuretanowych, dachów, zadaszeń i izolacji pod płytki w mokrych pomieszczeniach. Polecamy przede wszystkim AQUSMART PU-2K, AQUASMART-THERMO oraz AQUASMART HYBRID-2K. Wersja Thermo jest jednoskładnikowa, natomiast Hybrid dwuskładnikowa. Farba płynna po nałożeniu na powierzchnię i odparowaniu wody tworzy zwartą, jednolitą powłokę ochronną. Dodajmy, że produkt jest stuprocentowo ekologiczny i nieszkodliwy dla środowiska naturalnego. To tylko niektóre z zalet farby poliuretanowej, którą polecamy. Zachęcamy do zapoznania się z pełną specyfikacją.

Przeczytaj również inne wpisy oraz zobacz produkty:

Poradnik