Blog

5 kwietnia 2021

Więźba stalowa, czy drewniana?

Zastanawiając się, co będzie lepszym wyborem – więźba stalowa, czy drewniana należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. Jednym z nich jest to, z jakim rodzajem budynku mamy do czynienia. W przypadku budowli przemysłowych lepszym rozwiązaniem może okazać się więźba stalowa. Do tego typu konstrukcji należą m.in. hale produkcyjne i magazynowe, które odznaczają się dużą powierzchnią. Z kolei domy jednorodzinne to budynki, w których częściej spotyka się więźbę drewnianą. Kolejnym argumentem, który pomoże w doborze rozwiązania, jest cena. W zależności od budżetu, jaki mamy do wykorzystania, możliwe jest podjęcie decyzji, która opcja jest bardziej opłacalna.

Kiedy sprawdzi się więźba stalowa?

Jak już wspomnieliśmy, więźba stalowa to rozwiązanie szczególnie popularne w przypadku obiektów przemysłowych. Trzeba zaznaczyć, że ta możliwość wiąże się z większymi nakładami finansowymi niż ma to miejsce podczas wykorzystywania drewna, czy nawet prefabrykowanych wiązarów. Warto wyjaśnić, że stalowe profile cienkościenne nie są odporne na działanie wysokich temperatur. Dlatego też w trakcie pożaru po pewnym czasie zanika ich nośność i tym samym dochodzi do częściowego lub nawet całkowitego zawalenia się dachu.

Jaka więźba jest najlepsza?

W przypadku więźby drewnianej, za najlepsze materiały do wykorzystania uchodzi drewno iglaste pochodzące z sosny i świerku, czasem także z modrzewia lub jodły. Jeśli chodzi o to, co wybrać z tego grona, warto pochylić się nad drugą opcją. Świerk odznacza się mniejszą ilością sęków niż sosna, jednak jest od niej mniej trwały i trudniejszy do impregnowania. Co ciekawe, modrzew, chociaż jest droższy, cechuje się dużą twardością i wytrzymałością. Jest co prawda trudniejszy w obróbce, jednak odporniejszy na grzyby i szkodniki. Z kolei, kiedy mowa o jodle, trzeba zaznaczyć, że jest najrzadziej spotykana. Jest także lżejsza po wysuszeniu od świerku i sosny, trudna do zaimpregnowania i mniej wytrzymała. Znając te wyróżniki każdego z drewien, możliwe jest dopasowanie materiału do własnych potrzeb.

Co jeszcze można wykorzystać?

Poza więźbą dachową można wykorzystać także drewniane wiązary, czyli konstrukcje z drewna suszonego komorowo. Dzięki temu zabiegowi nie jest wymagana dodatkowa impregnacja. Trzeba jednak zauważyć, że niezbędne jest indywidualne podejście do potrzeb, jakim sprostać będzie miała konstrukcja. Biorąc pod uwagę m.in. zastosowanie budynku, można dopasować odpowiednią więźbę dachową. Jak już wspomnieliśmy, do obiektów takich jak hale produkcyjne lepszym rozwiązaniem będzie w większości przypadków więźba stalowa. Z kolei domy jednorodzinne częściej wykorzystują drewno. W naszej gamie produktów znajdziesz rozwiązania hydroizolacyjne dostosowane do różnych rodzajów dachów, niezależnie od ich stelaża. Membrany dachowe, które oferujemy to produkty HYPERDESMO do konstrukcji z papy, betonu, blachy oraz membrany PCV/PVC, TPO/FPO oraz EPDM.

Sprawdź również inne porady:

Poradnik