Blog

24 września 2020

Co położyć na dachu, aby poprawić wygląd budynku?

Dach z czasem ulega zmianom, na skutek oddziaływania czynników zewnętrznych. Jest to efekt dłuższego okresu jego eksploatacji. Wymaga on regularnych przeglądów i weryfikacji jego stanu. Mogą pojawić się problemy ze szczelnością, a także pogorszeniu ulegają walory estetyczne dachu. Ewentualna zmiana poszycia dachowego wiąże się z kosztami, koniecznością utylizacji starego poszycia, a także wyborem nowego pokrycia dachowego, w dostosowaniu do konstrukcji i możliwości budynku.

Jakie są najczęściej wykorzystywane materiały do poprawy wyglądu dachu?

Klasyczną formą poszycia dachowego, o wysokich walorach wizualnych jest dachówka ceramiczna. Nie zawsze jednak jej położenie jest możliwe. Budynek musi mieć na tyle mocną więźbę dachową, aby wytrzymać napór stosunkowo ciężkiej dachówki ceramicznej. Dachówki ceramiczne charakteryzuje niewielki rozmiar, więc ich ułożenie zajmuje sporo czasu. Waga 1 metra kwadratowego to około 47-75 kg.

Alternatywą dla dachówek ceramicznych – najstarszych w budownictwie – są dachówki cementowe. Bardzo trudno odróżnić je od tych pierwszych, a koszt ich położenia jest zdecydowanie niższy.

Obecnie najczęściej dla odnowy wizualnej dachu stosuje się blachę trapezową, blachodachówkę lub panele na rąbek stojący. Zaletą tych materiałów jest ich lekkość, a tym samym brak obaw o przeciążenie konstrukcji starszych budynków. Stosuje się blachę ocynkowaną, cynkową, miedzianą i aluminiowa. Blachodachówka sprawdzi się zarówno do modernizacji budynków drewnianych jak i obiektów murowanych.

Tańszą formą odnowy wizualnej dachu są także dachówki bitumiczne. Wizualnie przypominają one płaskie, klasyczne dachówki, są jednak od nich lżejsze. Samo ich układanie jest także zdecydowanie prostsze i szybsze. W ramach bitumicznych rozwiązań wyróżniamy także faliste płyty bitumiczne. Są to sprasowane włókna organiczne, które zostały nasączone masą bitumiczną. Płyty te pokrywa się dodatkowo powłoką z żywicy polimerowej i stosuje się wykończenie akrylowo-winylowe. Do zalet tego materiału należy odporność na promieniowanie UV i czynniki atmosferyczne.

Możemy także zdecydować się na bardziej naturalne formy polepszenia wyglądu dachu. Mowa tu np.: o drewnianych gontach wykonanych ze świerku, sosny czy jodły. Wizualnie przypominają klin – zwężają się na szerokości.

Jako pokrycie dachu wykorzystywany jest także łupek naturalny, który jest skałą osadową. Tworzy się z niej różnorodne płytki – prostokątne łuskowe, łukowe lub ośmiokątne. Znakomity efekt wizualny i estetyczny dachu, zwłaszcza w nowoczesnych domach.

Renowacja starych dachów z żywicznymi membranami

Niezależnie od tego co jest położone na dachu, możemy dla potrzeb renowacji i odświeżenia jego wyglądu zastosować płynne membrany oparte na bazie żywic syntetycznych. Przykładem jest system Hyperdesmo, czyli płynna membrana poliuretanowa marki Alchimica. Produkt ten jest szybki w aplikacji, bezpieczny i wytrzymały. Można zastosować go na wielu powłokach dachowych, bez ingerencji w stare poszycie. Tworzy jednolitą, bezszwową i elastyczną powłokę, poprawiając walory żywotności poszycia, jak i te estetyczne, wizualne.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik