Blog

13 października 2020

Jaka konstrukcja dachu pod płyty warstwowe?

Płyty warstwowe są chętnie wykorzystywanym materiałem do wykańczania dachów, zwłaszcza dużych obiektów, do których zaliczane są hale magazynowe, przemysłowe, czy gospodarcze, nierzadko stosuje się je również do wykańczania ścian tego rodzaju budynków. Kluczową cechą takiego materiału jest budowa warstwowa, którą można porównać do kanapki. Po obu zewnętrznych stronach znajduje się blacha, a w środku rdzeń zapewniający termoizolację budynków.

Wykonany jest zazwyczaj ze styropianu, pianki poliuretanowej, czy wełny mineralnej. Konstrukcja dachów pod płyty warstwowe tworzona jest na zasadzie szkieletu oferowanego w formie prefabrykatów, które łączone są na miejscu budowy niczym klocki. Najczęściej stosuje się dwa typy konstrukcji:

• Drewnianą, wyróżniającą się lekkością, dobrą wytrzymałością, a także przystępną ceną. Taka konstrukcja opiera się na zastosowaniu szeregu elementów wpływających na sztywność. Ważnym elementem są tutaj płatwie, czyli poziome belki opierające się na murach lub słupach oraz pionowe jętki, łączące płatwie. Dodatkowo stosuje się krokwie, czyli długie belki o odpowiedniej grubości, montowane pod kątem tak, aby finalnie na dachu stworzył się spadek. Krokwie są elementem podpierającym płyty warstwowe, zapewniając jednocześnie odpływ wody z powierzchni dachu.

• Stalową, która jest znacznie bardziej wytrzymała od drewnianej. Oczywiście jest ona odporna na korozję, co wpływa także na trwałość, należy mieć jednak na uwadze, że taki rodzaj konstrukcji jest droższy. Podstawą takiego szkieletu są poziome belki stalowe, zwane dźwigarami opierające się na słupach, ale także stężeń wpływających na usztywnienie konstrukcji oraz podciągów, czyli elementów podpierających dźwigary.

Konstrukcja dachu pod płyty warstwowe wpływa na szybkość budowania obiektów

Zastosowanie zarówno drewnianej, jak i stalowej konstrukcji pod dach z płyt warstwowych wpływa na szybkość wznoszenia obiektów. Wynika to z faktu, iż w odróżnieniu od konstrukcji murowanej, tworzy się je „na sucho”. Nie ma zatem konieczności stosowania wody do rozrabiania zaprawy niezbędnej do murowania, czy tynkowania ścian. Szacuje się, że czas prac skraca się z około siedmiu miesięcy do zaledwie jednego miesiąca. Ponadto wpływa to także na finalny koszt postawienia całego obiektu. Należy mieć jednak na uwadze, że płyty warstwowe są droższym materiałem w porównaniu do innych surowców do pokrywania dachów, ponadto nie są one powszechnie dostępne w marketach budowlanych.

Dach z płyt warstwowych warto jest dodatkowo zabezpieczyć przed wilgocią

Położenie płyt warstwowych na dachu sprawia, że budynek zyskuje dobre wygłuszenie, jest odpowiednio izolowany termicznie i odporny na działanie czynników atmosferycznych. Nie ma jednak materiałów o nieograniczonej żywotności, dlatego dobrze jest zabezpieczyć dodatkowo połać przed wilgocią, w czym pomocne okażą się płynne membrany żywiczne oferowane przez firmę Alchimica. Cienka warstwa tego surowca wystarczy, aby dach był odporny na działanie czynników atmosferycznych na wiele lat.

Zobacz również artykuły:

Poradnik