Blog

8 października 2020

Jak zabezpieczyć płaski dach na zimę?

Padający oraz zalegający na dachu śnieg zawsze stanowi obciążenie dla całej konstrukcji, co w sposób szczególny dotyczy połaci płaskich, gdzie nie ma możliwości swobodnego opadania śniegu, jak ma to miejsce w przypadku konstrukcji o znacznym kącie nachylenia. Wiele osób przed zimą umieszcza na powierzchni dachu folie lub deski, które pomagają w usuwaniu zalegającego śniegu. W przypadku desek drewnianych dobrze jest je ułożyć wzdłuż kierunku przebiegu spadku, co ułatwi jego usuwanie. Przed sezonem jesienno-zimowym należy zadbać kompleksowo o stan płaskiego dachu. Mowa tutaj o zabezpieczaniu powierzchni pokrycia przed działaniem czynników atmosferycznych, a także naprawie ewentualnych uszkodzeń, ponieważ przerwanie ciągłości materiału może stanowić istotny problem związany z przeciekaniem dachu. Oczywiście konieczne jest także udrożnienie rynien z zanieczyszczeń, aby topniejący śnieg mógł swobodnie spływać z połaci. Innym sposobem zabezpieczania dachu płaskiego przed śniegiem jest montaż specjalnych kabli grzewczych, które pomagają ogrzać powierzchnię, zapobiegając tym samym osadzaniu się lodu oraz śniegu, który bardzo szybko topnieje.

Czy dach płaski może zawalić się od ciężaru śniegu?

Dach płaski może zawalić się od ciężaru śniegu, jeżeli jego powierzchnia nie jest odśnieżana. Wynika to z faktu, że śnieg powoduje naprężenia w pokryciu dachowym, co powoduje naruszenie konstrukcji. Powyżej opisane sposoby znacznie ułatwiają pozbywanie się śniegu z połaci, co jest istotne podczas obfitych opadów. Specjaliści wskazują, że najlepiej jest odśnieżyć dach, gdy warstwa osiągnie około 10 centymetrów grubości, a śnieg będzie suchy, w postaci puchu. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, aby prace przeprowadzać ostrożnie – nie należy mocno rysować szpadlem lub łopatą do śniegu, ponieważ można w ten sposób uszkodzić pokrycie, zwłaszcza gdy dolna warstwa będzie oblodzona.

Do zabezpieczenia płaskiego dachu przyda się płynna membrana żywiczna

Powyższe wskazówki bezpośrednio wpływają na stan pokrycia dachu płaskiego, ale także na bezpieczeństwo osób przebywających w budynkach. Jednak o stan płaskiej połaci warto jest zadbać kompleksowo, w czym przydatne okazują się płynne membrany żywiczne. Aplikowane są one w postaci cienkiej, ale bardzo funkcjonalnej warstwy, która nie zawiera dylatacji, dlatego skutecznie blokuje dostęp wody opadowej, ale także śniegu, który topniejąc, mógłby powodować przenikanie wody w dalsze partie obiektu. Dlatego zachęcamy do kontaktu z firmą Alchimica, zajmującej się zabezpieczaniem dachów płaskich przed śniegiem i wilgocią na wielkopowierzchniowych obiektach przemysłowych, czy użytkowych.

Poradnik