Blog

1 marca 2020

Konserwacja dachu – od czego zacząć?

Konserwacja dachu – dlaczego jest tak istotna?

 
Bieżąca konserwacja i okresową ocena stanu dachu przyniesie efekty w spokoju ducha i oszczędności w portfelu. Dlaczego? Dach to pierwsza linia obrony naszego domu przed czynnikami zewnętrznymi. To właśnie dach stoi na linii oporu przed intensywnymi opadami, wiatrem, chemicznymi związkami w powietrzu itp. Pamiętajmy o wilgoci, zastoju wody czy śniegu, które w dłuższym czasie mogą spowodować uszkodzenia materiału budulcowego całego domu. Wilgoć to bowiem wróg numer jeden murowanych tworzyw. Bieżąca konserwacja pozwoli wykryć wszelkie uszkodzenia, naturalne starzenie się dachu, drobne pęknięcia czy ubytki. Wówczas jeszcze, póki czas ku temu, możemy reagować niedrogimi relatywnie produktami.
 

Konserwacja dachu – podstawowe informacje dla mieszkańca domu

 
Sposób konserwacji dachu zależy od podłoża. W przypadku dachów z materiałów naturalnych takie mikroorganizmy jak: glony i mchy stanowią spory problem dla domu. Zielony nalot w niewielkich ilościach można zwalczyć wodą z odpowiednim detergentem, ale bywa to czasem niezmiernie uciążliwe. Takiego problemu nie mamy, gdy dach pokryty jest bitumicznymi materiałami, blachą miedzianą, stopem cynkowo-tytanowym czy dachówkami glazurowanymi.
Jeśli widzimy konieczność umycia zabrudzonego dachu to następujący krok: wyposażyć należy się w myjkę ciśnieniową i czyścić od najwyższego punktu dachu w dół.
W przypadku dachów z papy i funtów bitumicznych konserwacja dachu to nierzadko łatanie i podklejanie miejscowe.
Najtrudniej konserwuje się dachy kryte blachą, dachówką, arkuszami określonego tworzywa sztucznego.
Jakie produkty idealne do uszczelnienia, konserwacji i naprawy dachów przemysłowych?
 
Godne uwagi są produkty – dostępne na rynku – w formie membrany dachowej występującej w półpłynnej formule. Są to produkty do hydroizolacji dachów, konserwacji i zabezpieczenia powłok dachowych, niezależnie od ich typu. Nie wymagają demontażu starego pokrycia i są w 100% ekologiczne i nieszkodliwe. Ów produkt zwłaszcza dedykowany jest dla dachów wielometrażowych, przemysłowych czy szalenie modnych obecnie dachów zielonych. To doskonały i obiecujący produkt na dachy marketów, galerii, hoteli, apartamentowców, magazynów itp.  
Dla drobnych napraw powłok dachowych mogą zaś perfekcyjnie służyć substancje klejąco-wiążące tzw. uszczelniacze do dylatacji i szczelin dachu.
 

Przeczytaj inne wpisy blogowe:

Renowacja dachu z papy

Naprawa dachów

Naprawa dachu z papy na zimno

Jak tanio naprawić dach z papy?

Jaki środek do renowacji papy?

Poradnik , , ,