Blog

12 marca 2021

Jak tanio naprawić dach z papy?

Papa jest jednym z najtańszych materiałów stosowanych do pokrywania dachów. Niestety materiał podatny jest na uszkodzenia, ponieważ słońce powoduje fragmentację cząsteczek, co objawia się powstawaniem pęknięć oraz wybrzuszeń. Warto zatem często kontrolować stan materiału, dzięki czemu niewielkim kosztem można dokonać jego napraw. Mowa tutaj jedynie o niewielkich uszkodzeniach. W sytuacji, gdy materiał się kruszy, nierzadko zachodzi konieczność całkowitej wymiany papy, co wiąże się ze zdecydowanie wyższymi kosztami.

Produkty na bazie bituminów są tanie i łatwe w aplikacji

Najtaniej dach z papy można naprawić, wykorzystując preparaty na bazie technologii bitumicznej. Podobne surowce stosuje się współcześnie podczas procesu aplikacji materiału, aby złączyć poszczególne arkusze, co wiąże się z zasadą „podobne z podobnym”. Czyli jeśli podczas procesu instalacyjnego stosowano surowce bitumiczne, podobne należy zastosować w czasie dokonywania napraw. To samo dotyczy dawniej wykorzystywanej smoły, która także stosowana była do łatania nieszczelności. Obecnie oferowane produkty są od razu gotowe do użycia – przybierają postać mas aplikowanych za pomocą pacy lub szpachelki w miejscu powstania uszkodzenia. Powszechnie stosuje się także nieco rzadsze surowce, które nanosi się na powierzchnię dachu za pomocą wałka, tworząc dodatkową warstwę chroniącą papę przed działaniem słońca.

Jak prawidłowo przeprowadzić procesy naprawcze?

Jeśli chcemy, aby dach z papy był naprawiony nie tylko tanio, ale i dobrze, należy odpowiednio przygotować miejsce, które będzie poddane reparacji. Podstawa to dokładne oczyszczenie podłoża z luźnych kawałków papy, kamyczków, czy liści. Większość wspomnianych preparatów nie wymaga zastosowania podkładów gruntujących – wystarczy porcję surowca nanieść na miejsce uszkodzenia, obejmując kilka centymetrów wokół niego. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że stworzona powłoka będzie szczelna, nie dopuszczając tym samum wilgoci do niżej położonych partii dachu.

Sprawdź także inne wpisy:

Poradnik