Blog

2 lutego 2021

Jaki środek do renowacji papy?

Papa z roku na rok traci na popularności, ale wielu konsumentów wciąż wykorzystuje ją do wykańczania dachów budynków przemysłowych, czy prywatnych. Już po kilkunastu miesiącach traci ona swoje pierwotne właściwości. Jest to spowodowane budową chemiczną materiału, stworzonego z długich łańcuchów polimerowych, które pod wpływem długotrwałego działania promieniowania ultrafioletowego rozbijają się na mniejsze fragmenty. Skutkiem tego jest utrata elastyczności, a co za tym idzie, staje się krucha i podatna na powstawanie pęknięć. Według specjalistów warto jest przeprowadzać regenerację pokrycia w czasie od 2 do 3 lat od jej położenia, co pozwoli przywrócić pełną funkcjonalność dachu. Możemy tego dokonać z wykorzystaniem wielu różnych preparatów, które są łatwe w aplikacji i mają stosunkowo krótki czas wiązania. Warto zwrócić tutaj uwagę na preparaty nanoszone metodą na zimno. Jest to świetna alternatywa dla niegdyś standardowego sposobu dokonywania drobnych napraw poprzez zgrzewanie mas asfaltowych, czy smołowych na powierzchni pokrycia.

Jaki środek do renowacji pokrycia dachowego z papy będzie najlepszy?

Do renowacji papy polecamy wykorzystać płynne membrany dachowe opracowane w technologii poliuretanowej. Aplikując je na powierzchni pokrycia pozwala na stworzenie cienkiej, ale trwałej powłoki, która skutecznie ograniczy dostęp wilgoci do dalszych części budynku. Warto to zrobić kilka lat po położeniu papy, kiedy jeszcze nie zaczęła się kruszyć. Dzięki temu powłokę można stworzyć na jej powierzchni, bez konieczności zdejmowania pokrycia, co wiąże się z kosztowną utylizacją materiału. Powłoka z płynnej membrany staje się elastyczna, odporna na działanie wysokich temperatur latem i niskich zimą. Ponadto jasne odcienie produktu pozwalają na odbijanie promieni UV.

Jak często używać preparatów do regeneracji pokrycia dachowego?

Płynna membrana poliuretanowa jest jednym z najlepszych surowców do regeneracji papy, który dobrze jest położyć mniej więcej 2 lata po położeniu pokrycia dachowego, o ile wcześniej nie zauważymy, że papa zaczyna tracić swoje właściwości. Przyjmuje się, że środki do renowacji wspomnianego pokrycia powinno aplikować się nie rzadziej niż co 5 lat. Dzięki temu dach jest w pełni funkcjonalny – nie przepuszcza wilgoci i zachowuje swoje właściwości elastyczne.

Przeczytaj także inne wpisy:

Poradnik