Blog

04/18/2021

Jak pozbyć się pęcherzy na dachu? Co jest przyczyną ich powstawania?

Pęcherze powietrzne na dachu, inaczej zwane purchlami to potwierdzenie na to, że pokrycie dachu jest szczelne, ale wystąpił problem z wentylacją pokrycia dachowego.

Pęcherze są efektem rozprężania się pary wodnej pod wpływem wysokich temperatur. Para unosi się do góry, wnika w strukturę stropu, następnie osiągając tzw. punkt rosy skrapla się w postaci wody na styku betonu i papy, bo pokrycie dachowe jest szczelne i jej nie przepuszcza na zewnątrz. W sytuacji, gdy dach nagrzeje się do wysokich temperatur dochodzi do rozprężenia pary wodnej i w ten sposób powstaje pęcherz.

Jakie mogą być negatywne skutki pęcherzy na dachu?

Samo ich istnienie nie spowoduje przecieku, ale jeśli pęcherz pęknie to wówczas powstaje niezabezpieczona szczelina w pokryciu i tym samym woda zaczyna przedostawać się do wnętrza.

Jak poradzić sobie z pęcherzami na dachu z papy? Jak je zlikwidować?

Jeśli pęcherzyki są niewielkie to możemy zastosować metodę ogrzewania. Polega ona na skierowaniu ciepłego strumienia powietrza na obszar z pęcherzami, np.: używając suszarki do włosów czy pistoletu termicznego. Podczas procesu delikatnego ogrzewania, pęcherzyki niewielkich rozmiarów powinny się kurczyć, aż do całkowitego zniknięcia.

Chcąc pozbyć się większych rozmiarowo pęcherzy musimy naprawić pęknięcia i  usunąć powietrze spod papy.

Działamy wedle następujących kroków:

– przygotowanie powierzchni, powinna być czysta i sucha. Usuń wszelkie zabrudzenia i oczyść obszar wokół pęcherzyków;

– przecięcie nożem warstwy papy, czyli rozcinamy pęcherz. Linia cięcia powinna być na krzyż, lub jeśli pęcherz jest duży to w kształt litery H;

– odgięcie powstałych „skrzydełek” pęcherza na zewnątrz (wywinięcie);

– wysuszenie powierzchni pod spodem;

– oczyszczenie podłoża pod pęcherzem, wyrównanie zaprawą mineralną lub odpowiednim produktem uszczelniającym, zagruntowanie;

– ułożenie odchylonych „skrzydełek” papy tak, aby zamknąć dziurę powstałą po pęcherzu;

– mocne dociskanie miejsca po pęcherzu, aby pozbyć się powietrza;

– wygładzenie masy wyciśniętej na miejscu cięcia z użyciem szpachelki, nałożenie siatki i ponowne pokrycie masą uszczelniającą;

– upewnij się, że naprawa jest dokładnie przylegająca i szczelna;

– po usunięciu pęcherzyków monitoruj stan dachu w kolejnych dniach i tygodniach

Zrobienie łaty, jako metoda na pozbycie się pęcherza na dachu

Można także wykonać łatkę z papy. Jest to druga z metod pozbycia się pęcherzy na papie. W tym celu przygotowujemy łatkę z papy, która musi być większa od pęcherza na ok. 10 cm z każdej strony. Kolejno rozsmarowujemy szpachlę na naprawionym pęcherzu i analogicznie na spodniej stronie łatki z papy. A następnie przyklejamy łatkę na pęcherz.

Zdarzają się także poważne problemy z pęcherzykami na dachu. Zalecamy skonsultować to z profesjonalistą, który zdiagnozuje problem i zaleci odpowiednie rozwiązanie.

Zobacz także inne wpisy oraz artykuły:

Poradnik