Blog

8 marca 2021

Jak często konserwować dach pokryty papą?

Papa jest stosunkowo tanim, ale także mało trwałym pokryciem dachowym, które wymaga szczególnej dbałości, aby uniknąć powstawania poważnych uszkodzeń, wpływających na stan całego budynku. Materiał tworzony jest na bazie substancji bitumicznych, których wadą jest dosyć wrażliwa budowa chemiczna. Są to surowce bardzo wytrzymałe pod względem chemicznym, jednak wystawione na działanie promieniowania ultrafioletowego dochodzi u nich do rozrywania długich łańcuchów, co bezpośrednio wpływa na właściwości fizykochemiczne materiału. Objawia się to powstawaniem wybrzuszeń oraz pęknięć, przez które przedostaje się woda opadowa. Pokrycie dachowe jest najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych, dlatego należy odpowiednio dbać o jego stan. Specjaliści szacują, że konserwację dachu pokrytego papą powinno wykonywać się co 2 lub 3 lata, ale nie rzadziej niż co 5 lat. Niestety materiał podatny jest na uszkodzenia, dlatego im wcześniej przeprowadzimy jego impregnację, tym mniejsze jest ryzyko zawilgocenia połaci.

Kiedy przeprowadzić pierwszą konserwację dachu z papy?

Obecnie produkowane papy są wyraźnie mocniejsze od niegdyś tworzonych pokryć, dlatego konserwację można przeprowadzić nieco później niż przyjmuje się standardowo. Nowo położony materiał nadaje się do impregnacji po około 5 latach. Warto jednak co około 2 lata kontrolować stan pokrycia, ponieważ uszkodzenia mogą ujawnić się wcześniej i wtedy będą wymagać naprawy. Warto zaznaczyć, że do konserwacji używamy surowców na zasadzie „podobne z podobnym”. Jeśli do położenia materiału wykorzystywane były lepiki bitumiczne, podobny surowiec stosuje się podczas kładzenia warstwy impregnującej. Gwarantuje to dobrą przyczepność, a co za tym idzie także szczelność powstałej powłoki.

Wybierz rozwiązanie na lata

Papa to mało trwałe pokrycie, które wymaga okresowej konserwacji. Możemy zdecydować się na rozwiązanie zdecydowanie przedłużające żywotność pokrycia dachowego. Mowa tutaj o płynnych foliach poliuretanowych, które nadają się do aplikowania na wspomniany materiał. Dzięki niemu powstaje elastyczna powłoka, odporna na działanie sił pochodzących z różnych kierunków. Ponadto surowiec tworzy szczelną warstwę przeciwdziałającą wilgoci. Taka membrana ma jasny kolor, który odbija promienie słoneczne, dzięki czemu papa znajdująca się pod spodem nie ulega uszkodzeniom pod wpływem promieniowania UV. Tego rodzaju rozwiązania oferuje firma Alchimica, dlatego zachęcamy do kontaktu z nami, jeśli chcesz, aby dach hali magazynowej, czy obiektu użyteczności publicznej był funkcjonalny przez bardzo długi czas.

Przeczytaj także inne wpisy:

Poradnik