Blog

13 kwietnia 2021

Czy można kłaść papę na mokry beton?

Pokrycia dachowe wykonane z papy to wciąż stosunkowo popularne rozwiązanie. Dotyczy zwłaszcza dachów płaskich oraz wielkopowierzchniowych. Zaletą papy jest przede wszystkim ich niski koszt, co często zachęca inwestorów do ich zastosowania. Pokrycia dachowe z papy są też stosunkowo wytrzymałe, pod warunkiem, że są prawidłowo aplikowane oraz regularnie dokonuje się ich konserwacji np.: z użyciem płynnych membran żywicznych służących do ich renowacji.

Papy nie wolno kłaść, gdy powierzchnia dachu jest mokra. Nie wolno więc absolutnie kłaść papy na mokry beton. Z tegoż względu nie zaleca się aplikacji papy podczas niesprzyjających warunków pogodowych jak np.: opady deszczu czy śniegu. Odradza się także wykonywanie prac przy silnym wietrze.

Prac dekarskich nie przeprowadza się na dachach mokrych, ale także zawilgoconych lub oblodzonych.

Jaka jest prawidłowa temperatura do kładzenia papy na dachu?

Prace dekarskie z użyciem pap termozgrzewalnych można wykonywać w temperaturze nie mniejszej niż 0ºC. Producenci zazwyczaj wskazują dokładną minimalna temperaturę (czasem jest to np.: 5 ºC). Przed układaniem papy warto przechowywać ich rolki w temperaturze około +20ºC.

Nowoczesna alternatywa dla tradycyjnego poszycia

Na etapie prac dekarskich warto rozważyć ochronną powłokę dachu, stworzoną na bazie syntetycznych żywic. Mowa tu o nowoczesnej technologii płynnych membran dachowych poliuretanowych, aplikowanych w prosty sposób na papę – wałkiem lub natryskiem. Powłoka dachu zostaje wówczas odpowiednio zaizolowana, elastyczna i odporna na czynniki zewnętrzne – woda, wilgoć, promieniowanie UV, wysokie i niskie temperatury, czynniki chemiczne i mechaniczne. Powłoką membranową warto zwłaszcza zabezpieczyć punkty newralgiczne dachu, infrastrukturę teletechniczną dachu, jak klimatyzatory, maszty antenowe itp.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik