Blog

4 maja 2021

Ile kominków wentylacyjnych na dachu płaskim?

Kominek wentylacyjny to jeden z podstawowych akcesoriów dachowych, często stosowany w przypadku dachów płaskich.

Są to niewielkich gabarytów i wysokości kominy wentylacyjne, których zadaniem jest zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza z wnętrza budynku i pokrycia dachowego na zewnątrz, zapewniają tzw. „wietrzenie” termoizolacji. Głównym celem jest zapobieżenie zawilgoceniu domu, a co za tym idzie zniszczeniom pokryw dachowych i osłabieniu konstrukcji budynku na skutek oddziaływania wody. Dla przykładu na dachu z papy bitumicznej, w przypadku braku kominków wentylacyjnych, mogą pojawić się liczne pęcherze, wybrzuszenia i pofałdowania powłoki.

Kominki zapobiegają temu zjawisku, służą uwalnianiu pary wodnej, która gromadzi się pod hydroizolacją dachu, warstwami izolacyjnymi czy powłokami dachowymi, np.: wspomnianą papą bitumiczną.

Skąd para wodna na dachu płaskim? Jak działa kominek wentylacyjny na dachu płaskim?

Podłoże dachu płaskiego, na którym układane są kolejne warstwy zazwyczaj jest betonowe i zawiera określoną ilość wilgoci pochodzącej z procesów samego wiązania i tworzenia betonu. Dodatkowo problem mogą potęgować inne, występujące warstwy pokrycia dachu np.: z płyt pilśniowych. Wilgoć pojawia się także wskutek naturalnych procesów tzw. dyfuzji z pomieszczeń wewnętrznych budynku.

W wyniku rozgrzania dachu do wysokich temperatur, woda zamienia się w parę wodną, która naturalnie dąży do uwolnienia. Pod poszyciem dachu płaskiego dochodzi do wzrostu ciśnienia i koncentracji pary wodnej, zwłaszcza w najsłabszych miejscach poszycia dachowego.

Kominek wentylacyjny na dachu płaskim „rozładowuje” ten nierównomierny rozkład ciśnienia gazów i jego nadmiar odprowadza do atmosfery. W przypadku np.: papy bitumicznej mowa tu o tzw. wentylacji w oparciu o papę perforowaną i wspomniane kominki wentylacyjne.

Wracamy więc do pytania: Ile kominków wentylacyjnych zalecanych jest na dachu płaskim?

Rekomenduje się, aby jeden kominek wentylacyjny przypadał na około 40-60 m2 powierzchni dachu płaskiego. Rozmieszcza się je jak najbliżej kalenicy, wtedy działają najbardziej prawidłowo. Za kalenicę dachu płaskiego albo jednospadowego uznaje się najwyższy punkt dachu. Nie umiejscawia się kominków wentylacyjnych na brzegach dachu płaskiego.

Przeczytaj także inne wpisy:

Poradnik