Blog

13 grudnia 2020

Żywica węglowodorowa – co to jest?

Żywica węglowodorowa zaliczana jest do grupy żywic syntetycznych, powstałych na skutek skomplikowanych procesów chemicznych. Jest to stosunkowo młody wynalazek, który już teraz cieszy się dużą popularnością w przemyśle. Dostępne na rynku warianty różnią się barwą, jednakże doskonale sprawdzają się na przykład do produkcji klejów typu „hot melt”, ale także klejów do parkietu czy tapicerskich, a nawet w procesie produkcji opon, czy farb drogowych. Żywica węglowodorowa jest odporna na działanie czynników chemicznych, ponadto jest wodoodporna i ma bardzo wysoką temperaturę topnienia, co czyni z niej wysoce funkcjonalny surowiec. Poniżej zestawiliśmy najważniejsze informacje o tym, jak powstaje żywica węglowodorowa i jakie ma ona zastosowanie w przemyśle.

Jak powstaje węglowodorowa żywica?

Żywica węglowodorowa powstaje w wyniku tak zwanego krakingu – są to procesy związane z przerabianiem ciężkich frakcji ropy naftowej, w których powstają różnego typu surowce, w tym paliwa kopalne, ale także żywica węglowodorowa. W zależności od rodzaju technologii proces ten przeprowadza się z wykorzystaniem różnych zakresów temperatur oraz katalizatorów stosowanych do przyspieszania i usprawnienia wydajności reakcji chemicznych. Dochodzi wtedy do pękania pojedynczych wiązań węgiel-węgiel, przez co jedną z frakcji przerabianej ropy naftowej jest żywica węglowodorowa – żywica C5 oraz C9.

Czym wyróżnia się żywica węglowodorowa C9?

Żywica węglowodorowa C9 powstaje w wyniku frakcjonowania ropy naftowej. Możemy zakupić ją osobno, głównie w workach 25 kg, ale także jako mieszankę z żywicą węglowodorową C5. Warto dodać, że wspomniana żywica węglowodorowa C9 świetnie sprawdza się jako środek wpływający na uplastycznienie tworzyw, jest stosowany także podczas klejenia, tworząc trwałe połączenia, jak również podczas dokonywania napraw opon.

Jakie informacje znajdziemy w karcie charakterystyki żywicy węglowodorowej?

Jak już wspomnieliśmy, żywica węglowodorowa jest wynalazkiem ostatnich lat. Warto na nią stawiać, poszukując sprawdzonych rozwiązań, jeśli chodzi o technologię przemysłową. Podczas prac z jej użyciem dobrze jest zapoznać się z kartą charakterystyki żywicy węglowodorowej. Zawiera ona podstawowe informacje charakteryzujące surowiec pod kątem chemicznym, jednakże co ważne, umieszczone są tam informacje związane z bezpiecznym użytkowaniem. Wśród podstawowych zaleceń wymienia się ochronę oczu poprzez zastosowanie odpowiednich okularów ochronnych, ale także rękawic do osłony rąk, czy ubrań roboczych chroniących ciało przed zachlapaniem. Zaleca się, aby prace z użyciem żywicy węglowodorowej prowadzone były w dobrze wentylowanych pomieszczeniach, by minimalizować ryzyko wdychania oparów.

Sprawdź także:

Poradnik