Blog

25 września 2020

Z jakich materiałów powstają dachy przemysłowe? Co najczęściej znajduje zastosowanie?

Dachy przemysłowe to głównie hale magazynowe, warsztatowe, produkcyjne i inne zadaszone obiekty przemysłowe i komercyjne. Zazwyczaj są to dachy płaskie, o znacznej kubaturze.

Obiekty przemysłowe to obecnie najczęściej konstrukcje stalowe lub żelbetonowe.

Dach w takich obiektach to oczywiście odpowiednie elementy konstrukcyjne, których głównym zadaniem jest równomierne przenoszenie obciążenia na konstrukcję budynku.

W przypadku budynków przemysłowych stalowych konstrukcje stanowią stalowe słupy posadowione na stopach fundamentowych. Tworzą one szkielet, są odpowiednio wzmocnione ryglami i tworzą konstrukcję dla dachu. Przy tych obiektach konstrukcja dachu to rygle dachowe – przy dachach stromych lub częściej płaskie dźwigary – przy dachach płaskich. Są to zazwyczaj dźwigary pełnościenne wykonane ze spawanych dwuteowników lub gotowych belek z profili albo też kratownice przestrzenne wraz z płatwiami. Konstrukcje z rygli lub dźwigarów usztywnia system płatwi łączących przedmiotowe rygle.

Z kolei w przypadku popularnych również hal przemysłowych żelbetonowych stosuje się słupy wykonywane ze zbrojonego betonu, a dźwigary są wykonane w zależności od potrzeb ze sprężanego lub tradycyjnego żelbetu, a często ze stali. W budynkach tego rodzaju często korzysta się z tradycyjnych stropodachów wykonanych z elementów prefabrykowanych.

Jakie materiały stosuje się na poszycie dachowe obiektów przemysłowych?

Poza konstrukcją samego dachu przemysłowego ważne jest także jego poszycie. W budynkach przemysłowych najczęściej są to pokrycia z blachy trapezowej, płyt warstwowych, paneli stalowych czy z prefabrykowanych płyt betonowych.

Krótka charakterystyka materiałów na poszycie dachów przemysłowych

Blacha trapezowa – zaletą jest niewielka masa, nie obciąża nadmiernie konstrukcji. Montuje się blachę na zakładkę, stosując odpowiednie uszczelnienia przy łączeniu poszczególnych arkuszy. Blacha mocowana jest do płatwi lub wprost dźwigarów z użyciem łączników mechanicznych. Na jej powierzchni tworzy się kolejno warstwę termomodernizacyjną i hydroizolującą.

Płyty warstwowe – często wykorzystywane są w obiektach przemysłowych, bowiem funkcjonalnie są one zintegrowane już z warstwą termoizolacyjną. Ich konstrukcja to dwie warstwy blachy trapezowej o płytkich przetłoczeniach lub całkowicie płaskich. Blachy muszą być ocynkowane i pokryte warstwą antykorozyjną i ochronną. Są, podobnie jak w przypadku blachy trapezowej zabezpieczone antykorozyjnie. Pomiędzy blachami znajduje się termoizolacja w postaci płyt z pianki poliuretanowej, sztywnych płyt z wełny szklanej lub płyt styropianowych. Sposób mocowania to łączniki mechaniczne;

Panele stalowe, które mają zagięte krawędzie i specjalnie przygotowane otwory do ich mocowania, wykonane w znajdujących się na końcu krawędzi paneli stopkach bocznych. Są łączone mechanicznie z powierzchnią dźwigarów lub płatwi. Dużym atutem jest ich niewielki ciężar i naprawdę szybki montaż;

Płyty betonowe – są używane zdecydowanie rzadziej z uwagi na ich wymagający montaż, często niezbędny jest dźwig. Duży ich ciężar sprawia, że stanowią one dodatkowe obciążenie dla konstrukcji obiektu. Mocowane są wprost do dźwigarów z użyciem specjalnych stalowych mocowań połączonych ze zbrojeniem płyt. Wykonuje się to metodą spawania. Zaletą płyt betonowych jest z pewnością ich duża wytrzymałość mechaniczna, wykorzystywane w sytuacjach dużego obciążenia powierzchni dachu.

Hydroizolacja dachów przemysłowych – co warto wiedzieć?

Ważną kwestią w przypadku dachów przemysłowych, które zazwyczaj są dachami płaskimi, jest odpowiednia hydroizolacja. Poszycie dachowe – niezależnie z jakiego materiału zostało wykonane – wymaga zabezpieczenia przed wodą i wilgocią oraz innymi czynnikami zewnętrznymi oraz mechanicznymi. Polecamy w tym zakresie nowoczesną technologię opartą na płynnych membranach z żywic syntetycznych (żywica poliuretanowa). System Hyperdesmo marki Alchimica pozwala nam nie tylko zabezpieczyć dach przemysłowy, ale także dokonać jego uszczelnienia i renowacji, bez konieczności zrywania starych powłok. Jest to produkt łatwy w aplikacji (pędzel, wałek lub natrysk), odpowiednio elastyczny, hydroizolujący, bez spoin i łączeń. Polecany zwłaszcza na dachy przemysłowe płaskie.

Przeczytaj również inne wpisy:

Poradnik