Blog

8 listopada 2020

Jaki strop pod dach zielony? Co należy uwzględnić przy projektowaniu zielonego dachu?

Dach zielony jest coraz częściej wykorzystywaną opcją, bowiem daje nam możliwość wykorzystania dodatkowej przestrzeni, zwłaszcza w dobie rosnących cen nieruchomości gruntowych. Pamiętajmy jednak, że zielone dachy muszą charakteryzować się odpowiednim przygotowaniem poszczególnych warstw i stropu. Dachy zielone co do zasady są cięższe, niż tradycyjne dachy, więc konstrukcyjnie budynek musi być na to przygotowany. Konieczny jest profesjonalny projekt architekta.

Najcieńsze i najlżejsze dachy to około 30 do 120 kg na metr 2, które pokrywane są specjalnymi matami wegetacyjnymi w rolkach. Są to dachy ekstensywne. Inną formą jest zieleń z sadzonek na specjalnym podłożu mineralnym, również o niedużej grubości. Jest to około 160-230 kg na metr 2.

Zielone dachy, gdzie planowana jest roślinność taka jak krzewy czy byliny oraz miejsce użytkowania dla ludzi muszą cechować się już zdecydowanie grubszym podłożem – powyżej 15 cm. Odpowiednio ważą więcej, nawet kilkuset kg na metr 2.

Sam strop pod dach zielony może mieć dowolną konstrukcję – drewnianą, z płyt, żelbetową czy stalową. Może to być strop żebrowy, belkowy, panelowy, płytowo-belkowy, zespolony czy prefabrykowany. Musi być jednak odpowiednio wytrzymały względem szacowanego ciężaru. Jest to ważny parametr, który musi przewidzieć konstruktor dachu. Strop przenosi bowiem obciążenia na pionowe elementy nośne, czyli ściany i słupy.

Zielone dachy umieszcza się zazwyczaj na dachach płaskich – stropodachach o pochyleniu połaci od 5 do 35%. Przy wartości pochylenia większej niż 20º dach zielony należy zabezpieczać skutecznie przed osuwaniem się zieleni.

Jakie cechy musi spełniać dach zielony?

Powinien przede wszystkim:

– spełniać wymogi konstrukcyjne, obciążeniowe;

– posiadać skuteczną hydroizolację;

– posiadać wymaganą izolację cieplną;

– zabezpieczać się przed kondensacją pary wodnej.

Bardzo ważne przy projektowaniu i wykonaniu dachu zielonego jest jego właściwa hydroizolacja. Do hydroizolacji stosuje się folie, materiały bitumiczne, a także nowoczesne membrany żywiczne. Tutaj zdecydowanie należy polecić produkty Hyperdesmo, których właściwości sprawiają, że są to obecnie jedne z najlepszych środków stosowanych w przypadku zielonych dachów.

Przeczytaj także inne wpisy blogowe:

Poradnik