Blog

7 maja 2021

Ile czasu zajmuje zrobienie dachu?

Dach to bardzo ważny element konstrukcji całego budynku. To właśnie on chroni ją przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych. Dużo zależy więc od prawidłowości położenia dachu oraz od jakości użytych materiałów. Należy więc wybrać profesjonalną ekipę oraz nie oszczędzać na jakości elementów konstrukcyjnych dachu.

Przyjmuje się, że zrobienie dachu – w całości od zera – może potrwać od 2 tygodni do półtorej miesiąca. Taka rozpiętość czasowa wynika z wielu czynników mających wpływ na długość trwania projektu położenia dachu.

Czas zrobienia dachu zależy m.in. od:

– rozmiaru projektu – wymiarów, kształtu i stopnia skomplikowania dachu;

– wykorzystywanych materiałów, rodzaju pokrycia dachowego;

– warunków pogodowych podczas prac dachowych;

– stopnia zaawansowania projektu, dłużej będzie trwało wykonanie dachu łukowego, wielospadowego, z wykuszami, niż przykładowo prostego dachu dwuspadkowego;

– przyjętej metody hydroizolacji dachu;

– doświadczenia ekipy montażowej.

Jakie prace składają się na zrobienie dachu od zera?

Na prace związane ze zrobieniem dachu składa się przykładowo – w pierwszym etapie – wykonanie więźby dachowej, czyli konstrukcji nośnej dachu, drewnianego szkieletu dachu. Dokonuje się wówczas m.in.:

– montażu więzarów do oparcia krokiew;

– montażu krokiew – grubych, ukośnych belek;

– położenia łat – długich listew układanych w poprzek krokiew, kontrłat – desek o mniejszym przekroju, kładzionych prostopadle do łat;

– przygotowania powierzchni dachu – montaż odpowiedniej izolacji;

– foliowania więźby dachowej.

Następnie – po deskowaniu i odpowiedniej izolacji – następuje położenie poszycia dachowego, czyli wierzchniej warstwy dachu. Prace dekarskie obejmują także wszelkie wyłazy na dach, rynny, okapy dachowe itp.

Wszystkie te etapy wpływają na czas montażu dachu.

Sprawdź także inne artykuły:

Poradnik