Blog

6 listopada 2020

Dach z płyty warstwowej – czym jest i gdzie znajduje zastosowanie?

Dach z płyty warstwowej niewątpliwie ma sporo zalet. Jest to rozwiązanie stosunkowo szybkie i nieskomplikowane w montażu. Najczęściej znajduje zastosowanie na dachach budynków przemysłowych i magazynowych, czyli wielkopowierzchniowych. Zwiększa się również wykorzystanie płyt warstwowych na budynkach użyteczności publicznej jak hale sportowe, pawilony handlowe itp.

Główne zalety dachu z płyty warstwowej to:

– stosunkowo niewielka masa;

– konkurencyjna cena;

– dobra szczelność;

– dobre właściwości termoizolacyjne;

– wytrzymałość;

– łatwość montażu.

Dzięki zastosowaniu takich płyt warstwowych możemy w krótkim czasie wykonać pokrycie dachowe. Będzie ono odpowiednio wytrzymałe, zdolne przenosić ciężar własny oraz obciążenia zewnętrzne i klimatyczne. Z niską wagą zoptymalizujemy konstrukcję budynku.

Jak układać płyty warstwowe na dachu?

Montaż płyt zawsze wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Stosujemy odpowiednie podpory tzw. pławie , tak gęsto jak jest to określone dla danej grubości płyty warstwowej.

Przed rozpoczęciem montażu musimy obowiązkowo posiadać projekt obiektu wraz z dostosowaniem do niego dachu. Sprawdzona musi zostać geometria konstrukcji, rozstaw wspomnianych podpór, przygotowane odpowiednie wkręty konstrukcyjne, montażowe. Warto montaż pozostawić profesjonalnej firmie, wraz z niezbędnym obróbkami blacharskimi krawędzi dachu.

Jakie cechy powinny spełniać dobre jakościowo płyty warstwowe w zależności od ich rodzaju?

Płyty warstwowe z rdzeniem ze styropianu powinny być wykonane ze styropianu prawidłowo czasowo sezonowanego.

W przypadku płyt warstwowych z rdzeniem z wełny mineralnej i styropianu, ważne jest właściwe ich klejenie , rozprowadzenie kleju, tak aby nie doszło do rozwarstwienia.

Płyty warstwowe z rdzeniem z pianki PIR/PUR powinny być wykonane z pianki z odpowiednim dozowaniem składników, powierzchnia zewnętrzna okładzin powinna być dobrze wykonana i ważnym są również warunki magazynowania płyt – temperatura i wilgotność powietrza, tak aby nie doszło do odspojenia się okładzin od rdzenia.

Warto zwrócić uwagę, że dla warstwowych płyt dachowych producent powinien wystawić deklarację właściwości użytkowych albo krajową deklarację właściwości użytkowych.

W przypadku, gdy zachodzi konieczność naprawy, uszczelnienia dachu z płyt warstwowych, rekomendowanym środkiem jest płynna membrana hydroizolacyjna. Przykładowo do realizacji takiego zadania potrzebne będą – podkład gruntujący, masa dylatacyjna i płynna membrana Hyperdesmo. Membrana za względu na swoje właściwości może być ponadto stosowana na wybrane pokrycia dachowe wprost, bez konieczności ich zrywania, co stanowi dodatkowy atut. Stosowana jest również do hydroizolacji nowych dachów płaskich.

Przeczytaj również inne wpisy blogowe:

Poradnik