Blog

9 października 2020

Z czego zrobiony jest płaski dach?

Dachy płaskie niegdyś dominowały w budownictwie (głównie mieszkaniowym), obecnie także cieszą się zainteresowaniem, ponieważ dzięki temu budynek dobrze się prezentuje, jednak należy zaznaczyć, że sposób odprowadzania wilgoci jest zdecydowanie mniej efektywny w odróżnieniu od spadzistych połaci. Mimo tego stosuje się spadek sięgający kilku stopni, pozwalający na odpływ wody opadowej. Taka powierzchnia narażona jest na zawilgocenie, dlatego dach płaski musi być zrobiony z trwałych materiałów ułożonych warstwowo:

• Podstawa to odpowiedni strop wykonany z drewna, betonu lub żelbetu. Nie bez powodu większość dachów płaskich nazywanych jest stropodachami, ponieważ z jednej strony pełnią one funkcję stropu, odgraniczając ostatnią kondygnację budynku przed przestrzenią zewnętrzną, a z drugiej pełnią funkcję dachu, który ma za zadanie chronić budynek przed warunkami atmosferycznymi.

• Termoizolacja to kolejna warstwa wpływająca na to, że budynek lepiej utrzymuje ciepło, co wiąże się z większym komfortem przebywania w jego wnętrzu, ponadto ogranicza to uciekanie ciepła na zewnętrz, co wpływa także na niższą wysokość rachunków za ogrzewanie.

• Hydroizolacja, czyli warstwa dachu płaskiego chroniąca konstrukcję przed działaniem wilgoci pochodzącej z opadów deszczu oraz śniegu.

• Pokrycie to ostatnia, zewnętrznie położona warstwa dachu płaskiego. Tworzona jest z różnych materiałów, najczęściej z papy, jednak coraz częściej stosowane są także nowoczesne materiały, na przykład płynne membrany żywiczne.

Różne sposoby wykończenia płaskich dachów

Opisany powyżej sposób stosowany jest w tradycyjnym budownictwie, jednak warto wspomnieć także o tym, że dach płaski może być zrobiony z nieco innych materiałów. Mowa tutaj głównie o dachach odwróconych, gdzie bezpośrednio na zewnętrznej warstwie stropu umieszcza się hydroizolację, a dopiero potem termoizolację, a na końcu wykańcza się całość na różne sposoby. Możliwe jest stworzenie tak zwanego zielonego dachu z warstwą wegetacyjną z odpowiednio dostosowaną roślinnością, ale taka konstrukcja pozwala na stworzenie powierzchni rekreacyjnej, na przykład tarasu na dachu, całość można wykończyć także drobnym żwirem. Jak widać, dach płaski może być zrobiony z różnych materiałów i może pełnić różne funkcje, dlatego jest to konstrukcja o wielu możliwych zastosowaniach.

Płaski dach powinien być zrobiony z trwałych materiałów, które przetrwają wiele lat

Nie ulega wątpliwości, że dach płaski powinien być stworzony z materiałów wysokiej jakości tak, aby mógł on przetrwać w niezmienionym stanie przez długi czas. Chociaż wiele osób wykańcza taką przestrzeń papą termozgrzewalną, czy kładzioną metodą na zimno, to takie rozwiązania nie są pozbawione wad, bowiem pod wpływem ekspozycji na światło słoneczne, wspomniane materiały z czasem pękają, co stanowi drogę do przedostawania się wilgoci. Dlatego warto skłonić się ku nowoczesnym rozwiązaniom, na przykład płynnym membranom żywicznym oferowanym przez firmę Alchimica, które pozwalają uzyskać bezspoinową powłokę, która jest w stanie przetrwać przez bardzo długi czas.

Przeczytaj także inne artykuły:

Poradnik