Blog

8 lipca 2021

[Tychy] Renowacja dachu z papy – Opel Manufacturing

Wiosną 2020 r. rozpoczął się projekt renowacji wyeksploatowanego pokrycia z papy termozgrzewalnej dachu fabryki silników Opel Manufacturing (obecnie Stellantis), zlokalizowanej w Tyskiej Podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Całkowita powierzchnia dachu, na której w minionym roku zrealizowano aplikację systemu płynnych membran Hyperdesmo z żywic poliuretanowych, wyniosła 18.500 mkw., w tym roku projekt zakłada renowację dalszej części pokrycia dachowego o powierzchni 21.500 mkw, całkowita powierzchnia aplikacji membran Hyperdesmo na tym dachu przemysłowym obejmuje więc równe 40.000 mkw. Po przerwie wymuszonej nadejściem zimy i nadzwyczaj deszczową wiosną prace wznowiono w połowie czerwca 2021.

Podczas aplikacji systemu Hyperdesmo

Zbrojenie płynnej membrany Hyperdesmo na dachu fabryki Opel Manufacturing/Stellantis

Biorąc pod uwagę wytyczne projektu, renowację oparto na następujących produktach Alchimica:

  1. Podkład gruntujący Universal Primer 2K-4060
  2. Płynna membrana Hyperdesmo Classic (I-warstwa)
  3. Geotextile 50 Pressed – zbrojenie
  4. Płynna membrana Hyperdesmo HAA kolor RAL 9010 (II warstwa)

Inwestor podjął decyzję o zastosowaniu systemu płynnych membran Hyperdesmo z żywic PU zamiast naprawy poprzez wykonanie nowej warstwy papy z następujących powodów:

  1. Kolejna warstwa papy to dociążenie stropu na poziomie około 10kg/m2 podczas gdy membrana Hyperdesmo to zaledwie ~2kg/m2
  2. Pomimo, że projekt nie przewiduje zastosowania wysokorefleksyjnej powłoki Hyperdesmo ADY-E o parametrze SRI (Solar Reflectance Index)=102, nawet Hyperdesmo HAA w kolorze białym znacznie obniży temperaturę na powierzchni dachu w okresie letnim (w ciągu dnia o około 50% w stosunku to temp. papy). Zmniejszy to amplitudę temperatur stropu (dobową i sezonową), ograniczając w znacznym stopniu wynikające z tego naprężenia konstrukcji. Dodatkowo obniży w okresie letnim temperaturę wewnątrz hali produkcyjnej (niższe zużycie prądu przez klimatyzację) podnosząc komfort pracy w obiekcie. Nie bez znaczenia pozostaje również zdecydowanie mniejszy wpływ wielkopowierzchniowego obiektu na nasilające się niekorzystne zjawisko tzw. miejskiej wyspy ciepła.
Podczas aplikacji płynnej membrany Hyperdesmo

Zużyte opakowania płynnej membrany Hyperdesmo z życiwy poliuretanowej

Z uwagi na charakter obiektu (produkcja precyzyjnych układów) i realizację projektu w warunkach regularnej pracy zakładu (liczne dostawy), w obawie o przypadkowe zabrudzenie np. samochodów w bezpośrednim sąsiedztwie, aplikacja żywicy Hyperdesmo jest realizowana ręcznie, zamiast typowego dla dachów wielkopowierzchniowych natrysku hydrodynamicznego.

Zakończenie prac renowacyjnych jest planowane na jesień 2021.

I etap prac zakończony w 2020r.

I etap prac zakończony w 2020r. (zdjęcie lipiec 2021)

Kategorie

Tagi

Zobacz inne nasze artykuły:

Uszczelnienie dachu

Renowacja dachu z papy

Jak uszczelnić dach z papy zimą?

Co jest lepsze papa czy membrana?

Jak samemu naprawić dach?

 

Realizacje, Bez kategorii