Blog

22 stycznia 2021

Jak samemu naprawić dach?

Uszkodzony dach przeważnie objawia się powstawaniem wilgotnych plam na powierzchni sufitu, czy wykwitów pleśni w pomieszczeniach i w miejscu przebiegu komina. W zależności od rodzaju pokrycia, uszkodzenia mogą pojawić się pod wpływem silnego nasłonecznienia, czy poderwania przez wiatr, jednak najczęściej wynika to z działania czynników atmosferycznych, takich jak opady deszczu, śniegu oraz gradu. Pęknięcia, bądź kruszejące materiały są miejscem, przez które wilgoć dociera do niżej położonych elementów budynku. Czy napraw takich uszkodzeń możemy dokonać samodzielnie? Wiele w tej kwestii zależy od naszych umiejętności, jak i stopnia ujawnionych zniszczeń. Jeśli są one znaczne, najlepiej powierzyć dokonanie napraw firmie dekarskiej, która wymieni poszczególne elementy pokrycia lub całkowicie je wymieni. Samodzielnie możemy dokonać zreperowania płaskiego dachu z papy – wystarczy zaopatrzyć się w narzędzia i materiały dedykowane do konkretnego rodzaju pokrycia.

Zidentyfikuj miejsce i stopień uszkodzenia

Aby dokonać naprawy dachu w pierwszej kolejności należy dokonać oceny stanu pokrycia wchodząc na dach, gdzie możemy dostrzec pęknięcia, uszczerbienia, czy kruszenie się materiału. Warto również udać się na strych, gdzie możemy określić stan położonej membrany, której uszkodzenie nierzadko wywołuje wilgoć w budynku. Zidentyfikowanie uszkodzeń pozwala na dobranie odpowiedniego materiału, który wykorzystamy do naprawy dachu.

Wybierz odpowiedni materiał naprawczy

Najlepiej sprawdzą się materiały opracowane na bazie technologii poliuretanowej. Gwarantują one elastyczność pokrycia, odporność na działanie promieniowania ultrafioletowego oraz dużego zakresu temperatur. Wspomniane surowce warto wykorzystać na przykład do dokonania napraw na dachach płaskich. Na skośnych powierzchniach można zastosować preparaty w kolorach zbliżonych do pierwotnego koloru pokrycia, które po dokonaniu naprawy nie traci swoich właściwości estetycznych.

Jak krok po kroku naprawić dach samodzielnie?

Drobne uszkodzenia możemy reperować samodzielnie. Jeśli membrana ulegnie odklejeniu, wystarczy podkleić ją specjalną taśmą dekarską. W przypadku napraw prowadzonych na zewnątrz należy zwrócić szczególną uwagę na panujące aktualnie warunki atmosferyczne, ponieważ w zależności od typu surowca producenci nanoszą na opakowaniu optymalne parametry wilgotności i temperatury, kiedy można nanosić materiał na powierzchnię pokrycia. Na początku należy wybrane miejsce na dachu dokładnie oczyścić – w tym celu można wykorzystać na przykład myjkę ciśnieniową. Następnie w obrębie uszkodzenia i wokół nieco nanosi się podkład gruntujący, zwiększający przyczepność do podłoża materiałów naprawczych. Co niezwykle ważne, należy aplikować surowiec z kilkucentymetrowym zapasem, dotyczy to również uszczelniania miejsc łączenia detali z powierzchnią dachu. Dzięki temu ograniczamy do minimum dostęp wilgoci do zreperowanych pęknięć.

Poznaj także inne wpisy oraz rozwiązania:

Poradnik