Blog

16 lutego 2021

Co jest lepsze – papa, czy membrana?

Funkcjonalny dach to taki, który skutecznie ogranicza dostęp wilgoci w głąb połaci i do niżej położonych partii budynku, ale także wpływa na skuteczną izolację termiczną. Do wyboru mamy wiele różnorodnych materiałów do pokrywania tej powierzchni, które dostosowujemy pod względem rodzaju dachu, jak również naszych możliwości finansowych. W wielu przypadkach wciąż stawia się na papę, która jest przystępna cenowo, a przy tym zdecydowanie trwalsza od surowca produkowanego kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu. Na dachu można zastosować również nowoczesną membranę płynną, która wyróżnia się zdecydowanie większą trwałością. Jest to tylko jedna z wielu cech odróżniających oba materiały. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, co jest lepsze – membrana, czy papa, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Porównanie fizykochemicznych cech surowców

Zestawienie właściwości fizykochemicznych obu materiałów daje nam wyraźną wskazówkę, który lepiej sprawdzi się na dachu. Płynna membrana dachowa opiera się o technologię żywic poliuretanowych. Są one elastyczne, ale na tle mocne, aby nie odkształcać się pod wpływem sił działających na powierzchnię z wielu kierunków i o różnej wartości. Ponadto materiał tworzy jednolitą powłokę, która nie zawiera szczelin, czy spoin, przez co stanowi skuteczną barierę dla wody zalegającej na dachu. Warto zwrócić uwagę także na to, że wspomniana membrana jest odporna na działanie promieniowania UV. Jest to cecha wyraźnie odróżniającą ją od papy, która pod wpływem promieni słonecznych z czasem ulega pęknięciom, tworząc miejsce ujścia dla wody opadowej, co z czasem objawia się zwiększoną wilgotnością w budynku. To największa wada materiału, ponieważ budujące go masy bitumiczne są wrażliwe na działanie promieniowania ultrafioletowego, które powoduje fragmentację cząsteczek, a tym samym utratę właściwości surowca. Jeśli chcemy, aby dach był funkcjonalny przez dłuższy czas, membrana będzie lepszym wyborem.

Który materiał jest łatwiejszy w aplikacji?

Pod względem aplikacji materiału na powierzchnię dachu membrana jest zdecydowanie lepsza od papy. Po dokładnym oczyszczeniu i zagruntowaniu podłoża wystarczy gotowy materiał rozprowadzić materiał za pomocą pacy i wyrównać powierzchnią przy użyciu wałka, aby materiał był ułożony równomiernie na podłożu. W przypadku papy należy ułożyć ciężkie arkusze i zgrzać je za pomocą palnika, co trwa znacznie dłużej i jest trudniejsze do wykonania, ponieważ należy stale kontrolować, czy arkusze materiału dobrze się ze sobą łączą.

Sprawdź również inne wpisy:

Poradnik