Blog

11 marca 2021

Jak uszczelnić dach z papy zimą?

Dach z papy już kilka lat po położeniu materiału staje się podatny na wiele czynników atmosferycznych, które w rezultacie doprowadzają do nieszczelności, przez które przedostaje się woda. W wyniku tego możemy najpierw zauważyć zwiększoną wilgotność panującą w pomieszczeniach, a z czasem pleśń w kątach ścian, w ostateczności woda zaczyna kapać z sufitu. Z czasem na powierzchni pokrycia możemy zauważyć wybrzuszenia materiału, czy pęknięcia, nierzadko surowiec kruszy nam się w rękach. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, można je naprawić z użyciem dedykowanych lepików, z kolei duże ubytki wymagają położenia nowego materiału. Czy napraw możemy dokonać zimą? Tego dowiecie się z lektury naszego artykułu.

Dostosuj preparat do panujących warunków

Prace naprawcze na dachu z papy powinno się wykonywać wiosną, gdy temperatura sięga kilku-kilkunastu stopni powyżej zera, a słońce nie jest na tyle silne, aby powierzchnia mocno się nagrzewała. Wynika to z faktu, że większość substancji wiąże się do suchego podłoża w określonym zakresie temperatur. Istnieją jednak preparaty, które pozwalają na dokonanie napraw także i zimą. Podstawa to wybór odpowiedniego surowca, który będzie łączyć się z powierzchnią wilgotnej papy, często gdy temperatura wynosi kilka stopni poniżej zera. Preparat możliwy do zastosowania ma w swoim składzie specjalne włókna, jak również substancje uszczelniające odporne na działanie wody oraz niskiej temperatury. Jedynie tego rodzaju produkty są przystosowane do warunków panujących zimą.

Jak wykonać prace zimą na dachu?

Aby prawidłowo uszczelnić dach z papy w trakcie zimy, należy odpowiednio przygotować miejsce pracy. Powinno być ono pozbawione zanieczyszczeń w postaci liści, kamyczków, czy mchu. Wystarczy usunąć je za pomocą drucianej szczotki. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wybrany preparat będzie dobrze przylegał do powierzchni. Produkty dostępne są w postaci gotowej do użycia. Do zawilgoconych powierzchni możemy wykorzystać pędzel, którym naniesiemy surowiec na miejsce uszkodzenia i wokół niego. Jeśli na powierzchni pęknięcia obecna jest woda, najlepiej jest nabrać porcję materiału za pomocą szpachelki i rozprowadzić w pożądanym miejscu.

Przeczytaj również inne artykuły:

Poradnik