Blog

06/08/2021

Taniej jest naprawić dach czy go wymienić?

Przede wszystkim, w kwestii tego, czy taniej jest naprawić dach, czy go wymienić, należy najpierw przeprowadzić jego przegląd. Co więcej, za proces ten powinna być odpowiedzialna doświadczona osoba o odpowiednich kwalifikacjach. Podczas szacowania, które rozwiązanie jest najlepsze względem stanu pokrycia, zawsze należy wziąć pod uwagę aspekty takie jak: miejsca, w których dach przecieka, rynny i ich stan, na przykład po zimie oraz więźba dachowa, której uszkodzenia najczęściej widać po zapadnięciach. Wiedząc, jakie zmiany są konieczne, można podjąć decyzję dotyczącą ich skali i ewentualnego kosztorysu.

Kiedy wymiana dachu jest konieczna?

Dachówki mają tę zaletę, że jeśli uszkodzeniu ulegną tylko niektóre, możliwa jest wymiana poszczególnych sztuk. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że przy większości obróbek blacharskich nie ominie Cię demontaż. Podobnie wygląda to z użytkowanym poddaszem i więźbą dachową, która potrzebuje naprawy. Zauważ, że również blachodachówka i gont bitumiczny także przyczyniają się do tego, że wymiana całego pokrycia staje się konieczna. Ważnym aspektem, o którym wręcz trzeba pamiętać, jest też to, że budynki, które nadal są pokryte azbestem, muszą przejść renowację do 2032 roku, według tego, jak zarządziła Unia Europejska. Usunięcie azbestu z dachu musi zostać przeprowadzone przez firmę z odpowiednimi uprawnieniami.

Ile kosztuje remont dachu?

To, ile kosztuje remont dachu, jest pytaniem, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy bowiem od tego, jaki jest zakres robót, rodzaj pokrycia i cen w danym województwie. Przykładowo, średni koszt renowacji dachu dwuspadowego może równać się kwocie jego wymiany, czyli 15-25 zł/m2. Z kolei więźba wielospadowa może wymagać większego nakładu finansowego, mniej-więcej 25-45 zł/m2. To pokazuje, że nie zawsze remont jest tańszy od całkowitej wymiany dachu. Nie jest to co prawda stałą regułą, jednak warto mieć ten fakt na uwadze. Dodajmy, że prace remontowe pokrycia dachowego w zależności od ich zakresu mogą, ale nie muszą podlegać obowiązkowi zgłoszenia w starostwie. W przypadku domów wpisanych do rejestru zabytków i bliźniaki potrzebne jest pozwolenie na budowę. Nadal jednak odtworzenie stanu pierwotnego bez ingerencji w więźbę nie wymaga zgłoszenia w urzędzie.

Zadbaj o hydroizolację

Przy okazji prac związanych z wymianą dachu, trzeba będzie zadbać o jego hydroizolację. Stosowne produkty, które są do tego przeznaczone, znajdziesz u nas. Oferujemy systemy hydroizolacji dachów z papy, betonu, blachy, membrany PCV/PVC i TPO/FPO oraz. membrany EPDM. Co więcej, potrzebny będzie także podkład gruntujący i powłoka ochronna (top-coat). Opisując poszczególne rozwiązania, do dachów z membrany PCV/PVC i TPO/FPO polecamy systemy HYPERDESMO CLASSIC, HYPERDESMO HAA I HYPERDESMO ADV610, które sprawdzą się przy ekspozycji na UV. Jeśli membrana nie jest narażona na promienie, sprawdź HYPERDESMO PB-2K. W asortymencie jest też Primer PVC, Primer TPO/FPO oraz top-coat HYPERDESMO ADY-E.

Przeczytaj także inne wpisy oraz zobacz produkty:

Poradnik