Odwodnienie dachu z attyką
Dachy z attyką to przede wszystkim konstrukcje płaskie, co znalazło zastosowanie między innymi w konstrukcjach wielu kamienic w różnych stylach architektonicznych, także w nowoczesnym budownictwie. Attyka pełni głównie funkcje ozdobne, ale stanowi także przeszkodę, jeśli chodzi o odprowadzanie wody. Jednocześnie ten detal dachu sprawia, że wilgoć bardziej się osadza, dlatego konieczne jest zastosowanie odpowiednich systemów odwadniających do dachów z attyką, którym towarzyszyć powinno oczywiście odpowiednie nachylenie połaci.
Należy mieć na względzie to, iż nie są to całkowicie płaskie powierzchnie – stosuje się tutaj kąt nachylenia sięgającym minimum kilku procent, dzięki czemu woda opadowa może spływać do jednego z systemów odwadniających, co opisujemy w dalszej części tego artykułu.
Jakie systemy odwodnienia stosuje się na dachach z attyką?
Bez wątpienia dachy z attyką prezentują się efektownie, jednak ze względu na frontalne położenie tego detalu, w sposób naturalny jest wyeksponowany na działanie opadów, dlatego konieczne jest zastosowanie systemu odwodnienia, ale także ocieplenia, ponieważ obie te kwestie sprawiają, że możliwe jest uniknięcie tak zwanych mostków termicznych, co mogłoby doprowadzić do powstawania lokalnych wykwitów pleśni. W przypadku dachów z attyką największe zastosowanie mają głównie dwa systemy odwodnienia:
• Grawitacyjny, który stosowany jest najczęściej. Wykorzystuje się tutaj spadki powierzchniowe, dzięki którym woda jest skutecznie odprowadzana. W tym przypadku woda opadowa wypełnia przekroje rurowe, ale na poziomie nie większym niż 70 procent.
• Podciśnieniowy, gdzie woda odprowadzana jest na zasadzie działania podciśnienia, co oznacza, że wpływ na to ma wysokość słupa wody w przewodzie instalacyjnym zorientowanym pionowo. Cały system odprowadza wodę dopiero w przypadku całkowitego wypełniania przewodu.
Powyższe systemy odpowiadające zaliczane są to podstawowych, warto także rozważyć montaż systemów awaryjnego odprowadzania wody opadowej, co przydaje się podczas nagłych i bardzo obfitych opadów deszczu, które choć zdarzają się w Polsce rzadko, to mogą one wyrządzić poważne szkody w konstrukcji budynku.
Jak skutecznie zabezpieczyć dach z attyką przeciw działaniu wody?
Oczywiście zastosowanie odpowiedniego spadku w połączeniu z właściwym systemem odprowadzającym wodę z dachu z attyką to jedna ze składowych tworzenia połaci odpornej na działanie warunków atmosferycznych. Równie istotne jest zastosowanie odpowiedniej termo- i hydroizolacji, które zabezpieczają powierzchnię dachu przeciw przedostawaniu się wilgoci w głąb elementów konstrukcyjnych. Z pomocą przychodzą płynne membrany żywiczne oferowane przez firmę Alchimica, które tworzą jednolitą, pozbawioną spoin powłokę, która jest bardzo trwała i nie przepuszcza wody. Taki surowiec rewelacyjnie sprawdza się także w przypadku zabezpieczenia detali dachu z attyką, w tym rur spustowych oraz wpustów dachowych.
Przeczytaj również inne wpisy poradnikowe: