Blog

7 czerwca 2021

Najczęściej popełniane błędy w hydroizolacji dachu płaskiego

Trzeba wiedzieć, że dach płaski w przeciwieństwie do spadzistego jest bardziej narażony na negatywne oddziaływanie wody. Dotyczy to zarówno deszczu, jak i śniegu. Wynika to z faktu, że w przypadku dachu spadzistego woda jest na bieżącą odprowadzana z jego powierzchni w kierunku systemu orynnowania.

Kiedy konstrukcja jest płaska, na jej powierzchni utrzymują się większe ilości cieczy i tym samym dłużej oddziałują na stropodach. Z tego względu warto wiedzieć, jakich błędów w hydroizolacji dachu płaskiego unikać.

Czego unikać przy hydroizolacji dachu płaskiego?

Przede wszystkim, za hydroizolację dachu płaskiego powinni być odpowiedzialni specjaliści. Jeśli wiesz, jak wykonać pracę, możesz podjąć się tego na własną rękę, jednak jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości – lepiej skorzystać z usług fachowca. Wśród najczęściej popełnianych błędów w hydroizolacji dachu płaskiego znajduje się:

– montaż hydroizolacji na mocno zawilgoconym podłożu, ponieważ nawet niewielka wilgoć może doprowadzić do powstania pęcherzy na papie,

– złe mocowanie, które może doprowadzić do fałdy na papie, które mogą utrudnić spływanie wody,

– układanie papy wierzchniej prostopadle do podkładowej, co prowadzi do silnych naprężeń w linii pokrycia,

– klejenie i zgrzewanie jedynie na zakładach.

Skuteczność hydroizolacji zwiększy odpowiedni spadek, ponieważ już niewielki może zapewnić to, że woda będzie samodzielnie spływać w kierunku odpływu. Zaleca się, żeby spadek na dachu płaskim, który zwykle formuje się z wykorzystaniem zaprawy cementowej, odznaczał się nachyleniem około 1,5-2%. Należy dobrać go do powierzchni dachu i rodzaju konstrukcji.

Jaki układ warstw dachu płaskiego?

Układ warstw dachu płaskiego jest stosunkowo prosty. Możemy podzielić go na:

1. zagruntowanie płyty stropowej roztworem bitumicznym,

2. ułożenie paroizolacji, która może być zrobiona z odpowiedniej papy,

3. rozłożenie płyt ociepleniowych,

4. łożenie papy podkładowej,

5. wykonanie powłoki z papy wierzchniego krycia.

Dodajmy, że paroizolację z papy można zastąpić czymś nowocześniejszym, na przykład membraną EPDM, natryskową zamkniętokomórkową pianą PUR lub powłoką polimocznikową.

Jakie rozwiązania znajdziesz u nas?

W naszej ofercie znajdziesz systemy hydroizolacji, które nadają się do dachów z papy, betonu, membrany PCV/PVC i TPO/FPO, blachy oraz membrany EPDM. Proponujemy też ochronę pianki PU i PUR przed UV oraz innymi warunkami środowiskowymi. Przede wszystkim rekomendujemy typ membrany HYPERDESMO – HYPERDESMO CLASSIC, HYPERDESMO HAA i HYPERDESMO A610 / ADV610. Te możliwości są odpowiednie, kiedy warunki dostarczają ekspozycję na promienie UV. Jeśli membrana nie jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego, należy sięgnąć po HYPERDESMO PB-2K. Będziesz potrzebować też podkładu gruntującego i powłoki ochronnej (top-coat). Dobrą wiadomością jest to, że je również znajdziesz w naszej ofercie.

Przeczytaj także nasze inne artykuły poradnikowe oraz zobacz produkty:

Poradnik