Blog

25 kwietnia 2021

Jakie są rodzaje dachu płaskiego?

Dach płaski to pokrycie, które odznacza się pochyleniem połaci, inaczej określanym jako jej spadek, wynoszącym od 2° do 15°. Często wykorzystuje się też nazwę stropodachu, ponieważ mamy tu do czynienia z podwójną funkcją – dachu i stropu. Jeśli chodzi o rodzaje pokrycia, jakie wyróżniamy, należą do nich:

  • pełne niewentylowane,
  • odwrócone
  • i wentylowane.

Tę kategoryzację determinuje układ zastosowanych warstw. Tego typu dachy są popularne w krajach śródziemnomorskich Warto wspomnieć, że poza budynkami mieszkalnymi, szczególnie często są wykorzystywane w obiektach przemysłowych.

Ocieplenie dachu płaskiego

To, co jest ważne to fakt, że w przypadku budynków mieszkalnych, czyli na przykład domów jednorodzinnych, dachy muszą zostać ocieplone. Co ciekawe, tego rodzaju rozwiązania są popularne w miejscach, gdzie nie występują większe opady śniegu. Dzięki temu nie występuje zagrożenie związane dla całej konstrukcji.

Jaki materiał na dach płaski?

Jednym z najlepszych i jednocześnie ekonomicznych rozwiązań jest zastosowanie papy asfaltowej do pokrycia dachu płaskiego. Warto wyjaśnić, że nowoczesne materiały tego typu są o wiele odporniejsze na uszkodzenia niż te, które były wykorzystywane wiele lat temu. Jeśli jednak pojawi się potrzeba renowacji, możemy polecić produkty z serii HYPERDESMO. Wśród dostępnych opcji znajdują się typy membran, czyli HYPERDESMO, model CLASSIC, AA oraz w 100% alifatyczna propozycja HYPERDESMO A610/ADY610. Jeśli warstwa nie jest narażona na oddziaływanie UV, należy zastosować HYPERDESMO PB-2K. Oprócz tego warta uwagi jest także powłoka ochronna – top-coat. Dzięki niej możliwe jest podniesienie parametrów refleksyjności promieni słonecznych do SRI 102, jak również poprawa odporności membran poliuretanowych na obciążenie eksploatacyjne z P1 do P3.

Jak zbudowane jest takie pokrycie dachowe?

Jeśli chodzi o to, jak zbudowane są dachy płaskie, trzeba wyjaśnić, że składają się one z dwóch warstw – termoizolacyjnej i hydroizolacyjnej. Chociaż nazwa może na to nie wskazywać, w rzeczywistości mamy tu do czynienia z niewielkim spadkiem. Co więcej, wartość ta nie może być mniejsza niż 2°. Stropodachy mogą być nawet o 20% tańsze niż dachy spadowe. To ze względu na zużycie mniejszej ilości materiałów, które są potrzebne do ich pokrycia. Jest to niewątpliwa zaleta, szczególnie kiedy mowa o szukaniu rozwiązań ekonomicznych i efektywnych jednocześnie. To dlatego, że stropodach umożliwia zredukowanie strat ciepła, co przekłada się na niższe koszty związane z eksploatacją budynku.

Zobacz także inne artykuły:

Poradnik