Blog

14 maja 2021

Jakie zalety mają białe dachy?

Rokrocznie obserwujemy wzrost liczby dni upalnych, które są szczególnie uporczywe dla osób na co dzień pracujących np. w halach magazynowych, czy biurach. Parametry budynku mają kluczowe znaczenie dla ich funkcjonowania, a także komfortu przebywania. Jest to zatem istotny aspekt projektowania obiektów i ich modernizacji, co jest przedmiotem badań i analiz wielu naukowców i konstruktorów. Wynikiem tego jest między innymi opracowanie tak zwanych białych dachów (nazywanych w branży chłodnym lub zimnym dachem). Takie rozwiązanie zyskuje obecnie uznanie coraz większej grupy osób, co wynika z szeregu ich zalet:

• Pozwalają zmniejszyć temperaturę panującą wewnątrz budynków, ponieważ odbijają nawet do 80 procent promieniowania słonecznego, co stanowi konkurencję chociażby dla pokrycia z papy, które według szacunków ma zdolność do obijania promieni słonecznych zaledwie na poziomie 5 procent.

• Niższa temperatura powierzchni dachu wiąże się ze zmniejszeniem kosztów eksploatacyjnych – białe dachy odporne są na nagłe wahania temperatur, z czym mamy do czynienia latem, gdy podczas upałów pojawiają się nagle upały. Taka powłoka wykazuje wyraźnie większą odporność na nagle zmieniające się warunki pogodowe, w odróżnieniu od papy.

• Zastosowanie białych dachów pozwala na zaoszczędzenie kosztów związanych ze zużyciem energii elektrycznej. Podczas upałów temperatura panująca wewnątrz budynków jest niższa o kilka stopni Celsjusza, dlatego wtedy nie ma konieczności wykorzystywania większej mocy klimatyzatorów.

• Tego rodzaju rozwiązania wpisują się we współczesne trendy w zakresie ekologii. Białe dachy zmniejszają stopień nagrzania budynków, co przekłada się także na mniejsze lokalne nagrzanie powierzchni. Efekt ten wzmacnia się dzięki zastosowaniu roślinności (zwłaszcza drzew) w otoczeniu budynków.

Przeczytaj o szczegółowych parametrach w zakresie refleksyjności i emisyjności promieniowania słonecznego systemu chłodnego dachu opracowanego przez Alchimica

Czy biały dach pod fotowoltaikę do dobry pomysł?

Lublin - renowacja dachu z papy w systemie Hyperdesmo

System wysokorefleksyjny Hyperdesmo ADY-610 został wykorzystany do wykonania renowacji dachu płąskiego z papy w Lublinie

Korzyści związane ze stosowania białych dachów zostały dostrzeżone w wielu krajach na całym świecie, zwłaszcza w Indiach, czy w Stanach Zjednoczonych w stanie Kalifornia, gdzie problemy związane z ociepleniem klimatu są widoczne jak w soczewce. Okazuje się, że dachy w białym kolorze można wykorzystać także to tego, aby budynek był bardziej wystarczalny pod względem energetycznym. Pozwalają one odbijać promienie słoneczne, co można spożytkować dzięki wykorzystaniu fotowoltaiki bifacjalnej. Zakłada ona wykorzystywanie paneli mających ogniwa po obu stronach, dzięki czemu mogą one pochłaniać energię z promieni słonecznych padających bezpośrednio na ich powierzchnię, jak i odbitą z powierzchni białego dachu. Oczywiście decydując się na tego rodzaju rozwiązanie, należy wziąć pod uwagę także usytuowanie budynku, aby panele mogły pracować z wysoką wydajnością.

Zobacz przykładowe realizacje chłodnych dachów (nazywanych czasem białym dachem) zrealizowanych w systemie Hyperdesmo:

  1. Hala sportowa w Miedznej
  2. Blok mieszkalny w Lublinie
  3. Budynek mieszkalny w Warszawie

Jak stworzyć biały dach?

W budowie białych dachów pomaga firma Alchimica – w naszych realizacjach wykorzystujemy płynne membrany żywiczne Hyperdemo, które po związaniu tworzą powierzchnię pozwalającą na odbijanie promieni słonecznych. Takie rozwiązanie wiąże się z korzyściami, o których wspomnieliśmy powyżej, ale warto wspomnieć tutaj także o innej, bardzo istotnej zalecie, jaką jest całkowita ochrona pokrycia przed wilgocią. Elastyczną masę aplikujemy na przygotowane i oczyszczone podłoże, które już po kilkudziesięciu godzinach zyskuje pełną wartość użytkową.

Zobacz również inne wpisy:

Poradnik