Blog

11 stycznia 2016

Jaka żywica do odlewania woblerów?

Woblery są sztucznymi przynętami, wykorzystywanymi zarówno w wędkarstwie profesjonalnym, jak i amatorskim. W zależności od potrzeb mogą one być pływające lub tonące – różni je poziom wyporności, poruszanie się w wodzie pod wpływem panującego nurtu i możliwość schodzenia na określoną głębokość. Wiele osób zajmuje się samodzielnym tworzeniem woblerów z przeróżnych surowców, poszukując jednocześnie inspiracji dotyczących, jak je wykonać. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie syntetycznych surowców, które są łatwe w obróbce, a przy tym pozwalają na stworzenie atrybutów niezbędnych do wędkowania. Jaka żywica do odlewania woblerów będzie najlepsza? Tego dowiecie się z artykułu poniżej.

Jaka żywica do odlewania woblerów sprawdzi się najlepiej?

Osoby poszukujące informacji o tym, jaka żywica do odlewania woblerów będzie najlepsza, najczęściej trafiają na dwa rodzaje produktów – żywicę epoksydową i poliuretanową. Oba rodzaje surowców doskonale nadają się do tworzenia woblerów ze względu na ich wyjątkowe właściwości. Dzięki wspomnianym żywicom woblery są lekkie, wytrzymałe na działanie wilgoci oraz ciśnienie wody. Ponadto wyróżniają się dużą wytrzymałością pod względem mechanicznym, dlatego uderzając woblerem o taflę wody czy nawet złapane przez rybę nie będą ulegały uszkodzeniom. Na wielu forach wędkarskich i w czasopismach branżowych znajdziemy informacje, nie tylko, jaka żywica do odlewania woblerów warta jest wykorzystania, ale także praktycznych informacji, jak je wykonać.

Jak pracować z żywicą do odlewania woblerów?

Po wyborze odpowiedniej żywicy do zalewania woblerów należy zakupić również tak zwany mikrobalon. Jest to substancja wykorzystywana w sztucznych przynętach, aby mogły one unosić się na wodzie, a nie w pełni zatapiać. Proces tworzenia takich woblerów jest dosyć prosty – najlepiej jest wykorzystać żywicę epoksydową lub poliuretanową dwuskładnikową, gdzie samodzielnie musimy zmieszać żywicę i utwardzacz. Po wymieszaniu obu surowców zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta można wylać je do przygotowanych form, pamiętając jednocześnie o umieszczeniu wewnątrz wspomnianego mikrobalona. Warto wcześniej zatopić także oczka, na których będzie można umieścić haczyki, dla ryb oraz wędki. Po kilku godzinach od przygotowania odlewu woblery można pomalować i pozostawić do wyschnięcia, a następnie przetestować je podczas wędkowania.

Sprawdź także:

Poradnik