Blog

6 stycznia 2016

Jak wykonać regenerację kamiennego dywanu?

Coraz częściej osoby zastanawiające się nad stworzeniem obejścia dla budynku firmy, czy domu poszukują alternatywy dla płytek ceramicznych, czy kostki brukowej. Kamienny dywan nie tylko świetnie się prezentuje, ale jest on także niezwykle funkcjonalny – odporny jest na szeroki zakres temperatur zarówno w czasie lata, jak i zimy. Ponadto przepuszcza on wodę i ma właściwości antypoślizgowe, przez co można po nim stąpać nawet boso. Kamienny dywan ma szereg zalet, warto jednak okresowo przeprowadzać jego regenerację, aby odświeżyć jego wygląd i przedłużyć trwałość o kolejne lata. Jak prawidłowo wykonać regenerację kamiennego dywanu? Praktyczne wskazówki, jak wykonać ten zabieg krok po kroku, prezentujemy w poniższym artykule.

Dlaczego okresowo przeprowadzana regeneracja kamiennego dywanu jest tak ważna?

Regeneracja kamiennego dywanu w głównej mierze przyczynia się do poprawy właściwości estetycznych. Po kilku latach ulega on naturalnemu procesowi matowienia – jego powierzchnia nieco się ściera pod wpływem chodzenia i działania czynników atmosferycznych. Dobrze jest co jakiś czas poddawać kamienny dywan renowacji, aby odzyskał on dawny blask. Ponadto wykorzystując preparaty do regeneracji, nadajemy kamiennym dywanom dodatkowej wytrzymałości na opady oraz szeroki zakres temperatur.

Zobacz, jak wykonać regenerację kamiennego dywanu

Regeneracja kamiennego dywanu jest bardzo łatwa do przeprowadzenia – wszelkie czynności poprzedza czyszczenie jego powierzchni. Należy odkurzyć cały dywan z pozostałości piasku, liści czy luźnych fragmentów kruszywa. Można wykorzystać również myjki ciśnieniowe, jednakże trzeba pamiętać o pozostawieniu kamiennego dywanu do wyschnięcia na kilka dni, aby woda całkowicie z niego wyparowała. Następnie można przygotować mieszankę żywicy z utwardzaczem, którą aplikuje się na powierzchni kamiennego dywanu, na przykład za pomocą welurowego wałka. Po około 12 godzinach warstwa żywicy ulega utwardzeniu, z kolei po 48 godzinach od aplikacji, zyskuje ona pełną wytrzymałość na obciążenie.

O czym warto pamiętać przed przystąpieniem do renowacji kamiennego dywanu?

Przed przystąpieniem do regeneracji kamiennego dywanu dobrze jest uwzględnić prognozę pogody w perspektywie kilku dni. Jest to istotne z punktu widzenia wiązania warstwy żywicznej – tutaj specjaliści podkreślają, że najlepiej jest wykonywać tego typu prace, gdy temperatura powietrza wynosi 20-25°C, a powierzchnia kamiennego dywanu nie jest rozgrzana. Prace dobrze jest rozpocząć od niewielkiej powierzchni, która nie rzuca się w oczy. Dzięki temu zobaczymy, czy żywica dobrze przylega do podłoża, po czym możemy przystąpić do prac na całej powierzchni dywanu.

Zobacz również:

Poradnik